Reklama

Siły zbrojne

Senegalski śmigłowiec Mi-24 wyremontowany w Łodzi

 • Fot. Skoda Auto
  Fot. Skoda Auto

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi zakończyły remont jednego z dwóch śmigłowców Mi-24W należących do siły powietrznych Senegalu. Podczas lotu próbnego maszyny po zakończeniu prac była obecna delegacja tego kraju z dowódcą sił powietrznych gen. Biramem Diopem na czele.

Delegacja Republiki Senegalu odwiedziła zakłady w Łodzi 12 stycznia br. Jednym z istotnych elementów wizyty był oblot śmigłowca Mi-24W w mieszanej polsko-senegalskiej załodze. Maszyna przeszła w Polsce remont generalny w celu przedłużenia resursów.

Czytaj też: Rezygnacja z Caracali szansą dla Kruka

Senegal posiada zalewie dwie maszyny typu Mi-24W zakupione w 2007 roku w Rosji. W siłach powietrznych tego kraju posiadają bardzo skromną i eklektyczną flotę śmigłowców, na którą składają się po dwie maszyny Mi-24, Mi-17, Mi-2 i Bell 206 JetRanger oraz po jednym Bell UH-1H, Eurocpter AS355 i AgustaWestlad AW139 który służy do misji SAR.

WZL nr 1 S.A., należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jest głównym zakładem remontowym śmigłowców w Polsce i posiada uprawnienia do remontów i obsługi śmigłowców: Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24, W-3 Sokół oraz SH-2G Kaman. Zakłady mają też uzyskać zdolność do obsługi i serwisowania innych śmigłowców jakie w najbliższym czasie mają trafić na uzbrojenie Wojska Polskiego. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. Afgan

  Było przez chwilę głośno o dozbrojeniu naszych Mi-24 w ppk. Opcja 1- ukraińskie Stugna i Barrier , opcja 2- Spike. No i cisza. Koszta w porównaniu ze wzrostem możliwości bardzo przystępne.

  1. Danisz

   Jakim niby wzrostem? Bez możliwości latania w nocy, bez optoelektroniki, bez nowoczesnych systemów samoobrony, bez jakichkolwiek zdolności przeciwdziałania lub walki radioelektronicznej Mi-24 jest (z ppk czy bez) i nadal będzie latająca trumna nadająca się tylko do walki z przeciwnikiem pozbawionym jakiejkolwiek opl. Ich nie trzeba modernizować, tylko sprzedawać np. do takiego Senegalu właśnie - tam mają szansę być użyteczne.

 2. Raptorek

  Nie za dużo oni tego remontują ? potem kadry są zmęczone i niewyspane, brakuje siły i inwencji nad stworzeniem następcy dla śmigłowca SW-4 albo nawet nad przyszłościowymi karabinami plot. kal. 7.62 jako uzupełnienie zestawów dalekiego zasięgu Pilica

 3. Hubert

  Jak on tu doleciał?

  1. Bolo

   Zatankował ze KC135 Stratotankera w powietrzu i dał radę dolecieć :)

  2. Smuteczek

   Prawdopodobnie rozłozony przyplynal statkiem. Tak by wyszło najtaniej a ze wzgledu na koszty własnie skutkowalo znalezienie sie tego smiglaka u nas.

 4. omgv2

  WOW....Brawo!!! Rozmach powala :P

 5. Lewandos

  Ciekawe, że senegalskie wojsko ma nowszy śmigłowiec niż nasze... A tak BTW to ponoć mi 35

 6. filip 71

  A nasze też może i dobrze uzbroić zamiast miejsca na desant...

Reklama