Reklama

Siły zbrojne

Saudyjski pilot zginął w katastrofie Eurofightera nad Jemenem

Fot. Gordon Zammit/Wikipedia
Fot. Gordon Zammit/Wikipedia

Pilot wielozadaniowego myśliwca Eurofighter Typhoon należącego do Królewskich Saudyjskich Sił Powietrznych zginął w katastrofie maszyny podczas misji bojowej w Jemenie. Samolot rozbił się w południowo-zachodniej części kraju.  

Tragedia miała miejsce 13 września podczas misji wsparcia własnych jednostek naziemnych. Jak podaje jemeńska agencja informacyjna Saba, samolot nie został zestrzelony, ale uległ technicznej awarii i uderzył we wzgórze. Pilot, porucznik Mahna Al-Biz, nie zdołał się katapultować i zginął na miejscu. Jemeńska agencja Sana podała, że wypadek miał miejsce w dystrykcie Al Wade. Saudyjskie źródła mówią natomiast o dystrykcie Lawdar.

Od początku Operacji Decisive Storm w marcu 2015 roku siły koalicji utraciły już kilka myśliwców. Już w pierwszej dobie operacji rozbił się saudyjski F-15S, a do dziś w wyniku zestrzeleń lub wypadków (informacje na temat przyczyn tego typu zdarzeń są zwykle ukrywane przez arabską koalicję) stracono także Mirage 2000 z ZEA oraz trzy F-16 należące do lotnictwa Jordanii, Maroka i ZEA. Pojawiły się też dotąd niepotwierdzone informacje o śmierci pilota z emiratów arabskich w zeszłym tygodniu. 

W jemeńskiej wojnie po przeciwnych stronach walczą siły prorządowe i szyiccy rebelianci Huti, którzy kontrolują spore obszary, w tym stolicę kraju - Sanę. Konflikt się nasilił, gdy dowodzona przez Arabię Saudyjską koalicja rozpoczęła interwencję zbrojną w marcu 2015 roku. Jej celem było wyparcie powiązanych z Iranem rebeliantów, którzy na południu kraju zwyciężali z siłami lojalnymi wobec prezydenta Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego. 

Czytaj też: Katastrofa śmigłowca ZEA. Zginęło czterech żołnierzy

Reklama

Komentarze (7)

 1. DSA

  Obiecałem że gdy sprawa się jednoznacznie wyjaśni to dam znać na forum: jest potwierdzenie że do próby zestrzelenia Su-22 użyto AIM-9X. Powód dla którego rakieta zawiodła nie jest znany i tak jak sugerowałem w grę wchodzi usterka techniczna. Jako że linkować nie można powiem że w trakcie konferencji Tailhook 2017 (Panel#2- JO Panel) opowiedział o tym sam Michael "Mob" Tremel czyli pilot który zestrzelił Su-22.

  1. Davien

   Jeżeli chodzi ci o wywiad zamieszczony na savethefleet to kmdr Tremel nigdzie nie podał typu wystrzelonego pocisku, to jest dopisek dziennikarza chcacego wykazać wyzszość uzbrojenia brytyjskiego na d amerykańskim

 2. radek

  ta awaria techniczna mogła być spowodowana dostaniem się do żywotnych części samolotu obcych kawałków metalu kalibru np. 23mm ;)

  1. Fun funów z USA

   Zapewne.

 3. Kowalskiadam154

  To kolejny dowód na to że należy trzymać się z daleka od wszystkiego co wspólne i europejskie

  1. arona

   ..."oraz trzy F-16 należące do lotnictwa Jordanii, Maroka i ZEA". Czyli mamy się także trzymać z daleka od wszystkiego co amerykańskie, tak ?? ;)

  2. Mobile sky

   UK/Niemcy/Włochy/Hiszpania to państwa NATO, tworzące europejskie konsorcjum i bazujące na EF-2000. Myślisz że się mylą? F-16 rozbiło się znacznie więcej niż EF. Czy to znaczy że mamy z nich zrezygnować? To maszyna made in USA. Eh kolego kolego

 4. Micha

  Niedocenianym do dziś majstersztykiem sztuki wojennej jest to, w jaki sposób Arabia Saudyjska jednej nocy zniszczyła na ziemi całe jemeńskiej lotnictwo, liczące grubo ponad 100 myśliwców z czego kilkadziesiąt nowoczesnych MiGów-29SMT. Plus naziemne zestawy rakietowe obrony przeciwlotniczej. Pierwsza, druzgocąca noc praktycznie ustawiła im całą wojnę.

  1. Piotr34

   "Ustawila im cala wojne"-tak ustawila ze do dzisiaj jemenczycy robia rajdy na terytorium AS.

  2. yaro

   nie wiedziałem, że mig 29smt potrafi być myśliwcem na lotnisku i to bez pilota .... celne spostrzeżenie

  3. ito

   Mniej więcej taki majstersztyk jak wyłącznie całej amerykańskiej floty liniowej w Pearl Harbour. Jeśli atakujesz wojska kraju, z którym nie jesteś w stanie wojny to taki "majstersztyk" jest stosunkowo łatwo osiągnąć. Tym bardziej, jeśli wcześniej nie zgłaszasz praktycznie żadnych pretensji.

 5. ito

  Dlaczego nie zdołał się katapultować? To bardzo ważna informacja, ten samolot jest oferowany Polsce.

  1. Davien

   Mógł po prostu nie zdąrzyc, samolot uderzył we wzgórze wiec leciał raczej nisko i mógł sie tego w ogóle nie spodziewać.

  2. Bolo Milenium

   ja na miejscu decydentow nie bral bym zadnego euro-samolotu czy innego euro-sprzetu. za sprzeciwianie sie glownemu nurtowi polityki ojropy chca nakladac na pl sankcje... ze sprzetem moze byc podobnie. nie bralbym nic od najblizszych sasiadow ani ze wschodu, ani z zachodu.

 6. ast

  Ciekawe czy faktycznie zawiniła maszyna. A może po prostu znowu powraca teza o tym że Arabii są bardzo kiepskimi pilotami. Swoją drogą ciekawe z czego to wynika: słabe wyszkolenie, brak predyspozycji do latania ?

  1. Ogier77

   Z kimkolwiek Saudyjczycy dotąd się ścierali, zawsze wygrywali. 1984: saudyjskie F-15 vs irańskie F-4: 2:0 1991: saudyjskie F-15 vs irackie Mirage F1: 2:0 2015: Wyeliminowanie całego jemeńskiego lotnictwa pierwszej nocy operacji. Na ziemi. Chciałbym, żeby nasi piloci byli tak "słabo" wyszkoleni...

 7. prawieanonim

  Nie wygląda to dobrze w świetle oferty na MSPO.

  1. Davien

   O ile to awaria maszyny, a nie błąd pilota, AS raczej takie rzeczy ukrywa. Uderzył we wzgórze wiec leciał dosyc nisko.

Reklama