Siły zbrojne

Saudyjski pilot zginął w katastrofie Eurofightera nad Jemenem

Fot. Gordon Zammit/Wikipedia
Fot. Gordon Zammit/Wikipedia

Pilot wielozadaniowego myśliwca Eurofighter Typhoon należącego do Królewskich Saudyjskich Sił Powietrznych zginął w katastrofie maszyny podczas misji bojowej w Jemenie. Samolot rozbił się w południowo-zachodniej części kraju.  

Tragedia miała miejsce 13 września podczas misji wsparcia własnych jednostek naziemnych. Jak podaje jemeńska agencja informacyjna Saba, samolot nie został zestrzelony, ale uległ technicznej awarii i uderzył we wzgórze. Pilot, porucznik Mahna Al-Biz, nie zdołał się katapultować i zginął na miejscu. Jemeńska agencja Sana podała, że wypadek miał miejsce w dystrykcie Al Wade. Saudyjskie źródła mówią natomiast o dystrykcie Lawdar.

Od początku Operacji Decisive Storm w marcu 2015 roku siły koalicji utraciły już kilka myśliwców. Już w pierwszej dobie operacji rozbił się saudyjski F-15S, a do dziś w wyniku zestrzeleń lub wypadków (informacje na temat przyczyn tego typu zdarzeń są zwykle ukrywane przez arabską koalicję) stracono także Mirage 2000 z ZEA oraz trzy F-16 należące do lotnictwa Jordanii, Maroka i ZEA. Pojawiły się też dotąd niepotwierdzone informacje o śmierci pilota z emiratów arabskich w zeszłym tygodniu. 

W jemeńskiej wojnie po przeciwnych stronach walczą siły prorządowe i szyiccy rebelianci Huti, którzy kontrolują spore obszary, w tym stolicę kraju - Sanę. Konflikt się nasilił, gdy dowodzona przez Arabię Saudyjską koalicja rozpoczęła interwencję zbrojną w marcu 2015 roku. Jej celem było wyparcie powiązanych z Iranem rebeliantów, którzy na południu kraju zwyciężali z siłami lojalnymi wobec prezydenta Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego. 

Czytaj też: Katastrofa śmigłowca ZEA. Zginęło czterech żołnierzy

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.