Siły zbrojne

Samoloty, sterowce i HUMVEE dla Iraku za miliard dolarów. Zgoda Pentagonu

Samoloty T-6 Texan II Irackich sił powietrznych - fot. USAF
Samoloty T-6 Texan II Irackich sił powietrznych - fot. USAF

Pentagon zezwolił na sprzedaż do Iraku samolotów szkolnych Beechcraft T-6C Texan II, opancerzonych samochodów terenowych HUMVEE oraz sterowców firmy Raytheon. Łączną wartość tego sprzętu oszacowano na ponad 980 mln dolarów. 

Informacja o zezwoleniu na trzy wspomniane transakcje w ramach programu  Foreign Military Sales (FMS) została przekazana przez Defense Security Cooperation Agency (DSCA) do Kongresu.

Najwyższą wartość, około 790 mln dolarów, będzie miała sprzedaż irackim siłom powietrznym 24 samolotów szkolnych Beechcraft T-6C Texan II. Irak posiada już maszyny w starszym wariancie T-6A. Nowa wersja posiada umożliwiające przenoszenie uzbrojenia punkty podwieszenia pod skrzydłami. Kokpit wyposażony jest w HUD i 6 wyświetlaczy wielofunkcyjnych. Samoloty tego typu będą wykorzystywane podczas wstępnego szkolenia pilotów dla 36 myśliwców F-16 Falcon zakupionych przez Irak. Pierwszy z nich niedawno wzbił się w powietrze.

Kolejne 101 milionów przeznaczone jest na 200 pojazdów terenowych HUMVEE firmy AM General. Będą one wyposażone w systemy komunikacyjne, dodatkowe opancerzenie i karabiny maszynowe 12,7 mm. Umowa obejmuje też szkolenie. Jak zaznacza DSCA, pojazdy są przeznaczone dla formacji odpowiedzialnych za ochronę irackich ropociągów.

0koło 90 mln dolarów trafi do firmy Raytheon. Za tą sumę Irak otrzyma 7 sterowców i 14 wież służących do ich kotwiczenia oraz obsługi. Sterowce stanowią element systemu rozpoznawczo-obserwacyjnego, który ma wspierać ochronę strategicznych instalacji w Iraku przed atakami terrorystów. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.