Reklama

Siły zbrojne

Saab inwestuje w Australii. Badania i rozwój w Adelaide

Firma Saab otworzyła w Adelaide centrum zaawansowanych systemów morskich - fot.saabgroup.com
Firma Saab otworzyła w Adelaide centrum zaawansowanych systemów morskich - fot.saabgroup.com

Australijska filia firmy Saab uroczyście otworzyła centrum zaawansowanych systemów morskich w Adelaide.

Doceniając wagę tej inwestycji w ceremonii wziął udział australijski minister obrony David Johnston. Ponad 100 specjalistów pracujących w nowym centrum będzie miało między innymi za zadanie zmodernizowanie okrętowego systemu walki 9LV na fregatach typu ANZAC, przystosowując go do zwalczania nowoczesnych rakiet przeciwokrętowych.

Liczba pracowników centrum ma się zwiększyć dwukrotnie do 2020 r., ponieważ Szwedzi chcą je wykorzystać również od innych celów – w tym do opracowania nowej generacji okrętowego systemu walki dla okrętów podwodnych na bazie systemu wykorzystywanego obecnie na australijskich OP typu Collins.

Otwarcie centrum w Adelaide to kolejny dowód, że firma Saab zaczyna zwiększać swoje możliwości, jeżeli chodzi o branżę okrętową. To właśnie z tego powodu finalizowany jest plan zakupu zakładów stoczniowych Kockums.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Olo

  Szwedzi śmiało sobie poczynają. Wydaje się że mają duże doświadczenie w budowie i operowaniu okrętami na płytkich wodach przybrzeżnych. Czyli dokładnie przeciwne do tego czego potrzebują Australijczycy.

  1. bolek

   Kolego przeczytaj sobie genezę powstania OP Collins zanim zaczniesz wygłaszać opinie. Okręty te zostały zbudowane przez Szwedów jedynie wyposażenie elektroniczne w dużej mierze pochodzi z USA. Wynika z tego jasno że potencjał Szwedów jest duży w zakresie projektowania OP na różne akweny/ bynajmniej tak było kiedyś zanim stocznię kockums kupili Niemcy i z pewnością nie rozwinęli jej potencjału.

 2. fdfsd

  Niech Szwecja kupi nasza stocznię Gdańską będzie lepsza korzyść dla nas ( duże zatrudnienie, porządna reaktywacja stoczni), po za tym nawiązać z nimi kontakty i stworzyć pakt na wypadek wojny w obronie morza Bałtyckiego !! Lepiej z nimi niż z Niemcami bo oni są nie pewni a tym bardziej jak by doszło do wojny to mogą być w pakcie z Rosją kto wie.

 3. gffdgf

  Polska powinna trzymać ze Szwecją, i z Ukrainą na wypadek wojny t jest nasze realne bezpieczeństwo. Czechy i słowacja i Węgry to porażka.

Reklama