Reklama

Siły zbrojne

Ruszają ćwiczenia Floty Oceanu Spokojnego

Autor. Devon Dow, U.S. Navy (domena publiczna)

Sto dni minęło od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Równolegle Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej rozpoczyna wielkoskalowe manewry okrętów Floty Oceanu Spokojnego. W porównaniu z ubiegłym rokiem, w ćwiczeniach weźmie dwa razy więcej jednostek, w tym bliźniaczy krążownik do zatopionej Moskwy - Wariag.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rosyjska agencja TASS, podając za Ministerstwem Obrony Federacji Rosyjskiej, informuje o rozpoczęciu manewrów Floty Oceanu Spokojnego, które mają miejsce na Pacyfiku. Trwają od piątku 3 czerwca do 10 dnia bieżącego miesiąca. Ćwiczeniami dowodzi dowódca floty adm. Siergiej Awakjanc. Wartym do odnotowania faktem jest dzień rozpoczęcia manewrów, który jest również setnym dniem trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Celem ćwiczeń, zgodnie z oficjalnym komunikatem, jest prowadzenie działań związanych ze zwalczaniem okrętów podwodnych (ZOP), we współdziałaniu lotnictwa Marynarki Wojennej Rosyjskiej Federacji. Zapowiedziano również zadania z zakresu funkcjonowania obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, likwidowania jednostek nawodnych. W czasie tygodniowego sprawdzianu, ewaluacji mają zostać poddani również morscy logistycy i załogi trałowców oraz niszczycieli min, które będą przeczesywać akwen pod kątem zagrożenia minami. Nie sposób również pominąć tego, że dowództwo floty sprawdzi swoje zdolności w zakresie dowodzenia i kontroli taktycznych grup okrętów.

Reklama

Czytaj też

Istotny dla manewrów jest fakt, że MO FR zapowiedziało udział ponad 40 okrętów oraz nawodnych jednostek pomocniczych Floty Oceanu Spokojnego. Jeżeli chodzi o lotnictwo WMF FR, to w przedsięwzięciu wykorzystanych ma zostać 20 samolotów i śmigłowców. Sam schemat ćwiczeń nie odbiega od tych, zorganizowanych w latach poprzednich, oraz poprzedniej edycji z czerwca ubiegłego roku. Wtedy w manewrach było obecnych o połowę mniej okrętów, w tym flagowy krążownik rakietowy Wariag (typu. Sława, a zatem bliźniacza jednostka do zatopionej Moskwy), niszczyciel rakietowy Admirał Pantielejew, fregata Marszałek Szaposznikow, korwety Gromki, Sowierszennyj i Bohater Federacji Rosyjskiej Ałdar Cydienżapow, okręt pomiarowy Marszałek Kryłow, a także jednostki wsparcia logistycznego. Odnośnie komponentu powietrznego, to wówczas nad Oceanem Spokojnym dało się ujrzeć samoloty ZOP Tu-142M3, samoloty Ił-38N oraz myśliwce przechwytujące MiG-31BM.

W tegorocznej edycji rosyjskie MO potwierdziło udział Marszałka Kryłowa, Marszałka Szaposznikowa. Najpewniej należy spodziewać się tego, że teraz uczestniczą okręty znane z poprzednich ćwiczeń, uzupełnione o pozostałe jednostki. Na chwilę obecną nie jest znany dokładny wykaz okrętów, które uczestniczą w manewrach.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

  1. Buczacza

    Biorąc pod uwagę sukcesy onucowej floty. W historii i obecnie. Nikt poważny nie traktuje tej zbieraniny łupinek i złomu poważnie.

  2. X

    Im więcej wypalą paliwa, tym lepiej

Reklama