Reklama

Siły zbrojne

Rusza V Międzynarodowe Sympozjum TBI oraz PTSD

Autor. Fot. Fundacja Sprzymierzeni z GROM.

Zapraszamy do udziału w V Międzynarodowym Sympozjum TBI&PTSD, organizowanym przez fundację Sprzymierzeni z GROM które odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej, przy ulicy Żwirki i Wigury 9/13 w Warszawie w dniach 22-24.09.2023.

Reklama

Podczas trzydniowych wykładów swoim doświadczeniem podzielą się specjaliści z zakresu neurochirurgii, dietetyki i suplementacji, fizjoterapii, optometrii, psychologii i rehabilitacji pourazowej. Ponadto głos zabiorą naukowcy i inżynierowie prowadzący prace nad nowymi rozwiązaniami z zakresu ochrony żołnierza na polu walki, dzięki której zmniejsza się jego ryzyko utraty życia i zdrowia.

Reklama

Tegoroczne sympozjum kontynuuje misję poprzednich edycji, których celem było pogłębianie wiedzy na temat TBI i PTSD w Polsce oraz rozwijanie współpracy pomiędzy specjalistami zajmującymi się tą problematyką i ułatwienie im wymiany doświadczeń i realizacji wspólnych projektów. Urazowe uszkodzenie mózgu (ang. traumatic brain injury, TBI) jest jednym z najczęstszych powodów śmierci oraz niepełnosprawności na świecie. Szacuje się, że w Europie rocznie TBI ulega około 2,5 miliona osób. W USA każdego roku około 2 milionów poszkodowanych z powodu TBI trafia na oddziały ratunkowe. Do głównych przyczyn TBI należą: wypadki komunikacyjne i w pracy, upadki, urazy sportowe oraz skutki przemocy. Uraz może zaburzyć pracę mózgu, dlatego podjęcie rehabilitacji jest kluczowe w celu wczesnego zminimalizowania skutków uszkodzenia tkanki mózgowej.

Czytaj też

Często w wyniku niepełnosprawności chorzy są niezdolni do pracy zawodowej i ich aktywność społeczna ulega znacznemu zahamowaniu. Wydarzenia traumatyczne, również te związane z doznanym urazem mogą odcisnąć trwałe piętno w psychice człowieka. Zespół stresu pourazowego (ang. Post Traumatic Stress Disorder, PTSD) przyczynia się do zaburzeń emocjonalnych, behawioralnych, izolacji społecznej, wzrostu ryzyka zachowań ryzykownych w tym uzależnień od alkoholu czy substancji psychoaktywnych. Edukacja osób narażonych na PTSD np. funkcjonariuszy służb mundurowych, ratowników medycznych, czy całości społeczeństwa może pomóc we wcześniejszym wykryciu nieprawidłowości i wdrożeniu stosownej terapii psychologicznej i psychiatrycznej.

Reklama

Czytaj też

Sympozjum TBI & PTSD ma na celu podniesienie wiedzy zarówno specjalistów służby zdrowia, służb mundurowych, jak i środowiska cywilnego na szereg tematów związanych z tymi zaburzeniami, w szczególności ich diagnostyką, leczeniem i znaczeniem kompleksowego podejścia do pacjentów.

Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie fundacji

Zapraszamy do rejestracji i udziału w sympozjum.

Źródło: Fundacja Sprzymierzeni z GROM

Reklama

Komentarze

    Reklama