Reklama

Siły zbrojne

Rusza zakup bezzałogowców pionowego startu Ważka

Pod bezzałogowcem widać zasobnik na 12 granatów i trzy ładunki - fot. J.Sabak
Pod bezzałogowcem widać zasobnik na 12 granatów i trzy ładunki - fot. J.Sabak
Autor. J. Sabak

Inspektorat Uzbrojenia wystosował zaproszenie do składania wniosków o dopuszczenie do procedury w programie Bezzałogowych Systemów Powietrznych (BSP) pionowego startu klasy mini pk. Ważka. Postępowanie jest realizowane zgodnie z procedurą zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. Termin składania ofert upływa 15 lutego 2022 roku. Jest to już trzecie podejście do tego zakupu.

Ogłoszenie rozpoczynające postępowanie z pominięciem procedury konkurencyjnej zawartej w ustawie Prawo Zamówień Publicznych, oparte na zasadach zawartych w Wytycznych dotyczących udzielania w resorcie obrony narodowej zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa opublikowano 29 grudnia 2021 roku. Potencjalni oferenci mogą składać wnioski o dopuszczenie do dnia 15 lutego 2022 roku. Wybrane podmioty spełniające wymagania formalne zostaną zaproszone do składania ofert niezawierających ceny, które będą tematem negocjacji zakończonych ofertą ostateczną.

Oferty będą dotyczyć dostawy 10 zestawów BSP pionowego startu Ważka. Maszyny będą przeznaczone do „wyposażenia jednostek Sił Zbrojnych RP w sprzęt do prowadzenia obserwacji dzienno-nocnej w terenie zurbanizowanym, górzystym i lesie. Maszyny zastosowane w tym systemie muszą spełniać następujące wymagania:

 • Możliwość startu i lądowania bez dodatkowej infrastruktury i oprzyrządowania;
 • Napęd elektryczny;
 • Możliwość pozostawania w zawisie (z prędkością postępową 0 km/h);
 • Pułap operacyjny nie mniejszy niż 3 000 m n. p. m.;
 • System musi posiadać zdolność do rozpoznania obrazowego zarówno w dzień jak i w nocy.

Postępowanie zostało poprzedzone dialogiem technicznym przeprowadzonym w 2015 roku oraz analizą występowaniapodstawowego znaczenia dla bezpieczeństwa państwa. Szczegółowe wymagania taktyczno-techniczne zostaną przekazane bezpośrednio oferentom zakwalifikowanym do składania ofert wstępnych. Jednym z warunków dopuszczenia do procedury jest wcześniejsza realizacja zamówienia o wartości co najmniej 100 000 zł w zbliżonym zakresie załogowych lub bezzałogowych maszyn latających.

Warto nadmienić, że nie jest to pierwsza procedura zakupu systemów BSP Ważka. Postępowania realizowane w procedurze przetargowej zostały unieważnione dwukrotnie: w roku 2017 oraz 2019.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Sidematic

  10 zestawów na całą armię to mydlenie ludziom oczu a nie zakupy.

  1. Był czas_3 dekady

   Na parady w sam raz wystarczy.

 2. Extern.

  A już myślałem jak przeczytałem lida że chodzi o amunicję krążącą, czyli uzbrojonego DragonFly, Trochę się zawiodłem, "Ważka" to kryptonim programu zakupowego. Oczywiście też fajnie, żołnierze przynajmniej będą wiedzieli z której strony nadlecą wrogie pociski.

  1. Monkey

   @Extern: Troszeczkę chyba jednak pojechałeś:-))) Wymagania na Ważkę to prowadzenie obserwacji w terenie górzystym, lesistym i zurbanizowanym. Nie zawsze mozna liczyć na sprzęt innych służb mundurowych. Wojsko powinno mieć swój. natomiast tragedią jest, że do tej pory tak w sumie niezbyt skomplikowanego systemu nie udało sie pozyskać, że potrzeba kolejnego przetargu. W pewnym sensie ten stary białoruski debil oddał nam chyba przysługę wysyłając fale uchodźców na naszą granicę. Ktoś wreszcie docenił, że bezzałogowce są przydatne.

 3. Sidematic

  Znowu jakieś homeopatyczne 10 zestawów. Czy oni nie czują, że się kompromitują? Rozumiem 10 zestawów klasy MALE po 4 BSP w zestawie ale Ważki????

Reklama