Reklama

Siły zbrojne

Rumunia przekaże Patrioty Ukrainie

Wyrzutnie i radar AN/MPQ-65 rumuńskiego systemu Patriot.
Wyrzutnie i radar AN/MPQ-65 rumuńskiego systemu Patriot.
Autor. mapn.ro

Władze Rumunii zdecydowały o przekazaniu Ukrainie jeden z czterech posiadanych zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot.

Informacja z Rumunii pojawia się tuż po tym, jak „Financial Times” poinformował o planowanym przekierowaniu dostaw systemów Patriot i samych pocisków rakietowych przeznaczonych dla użytkowników eksportowych na Ukrainę.

Reklama

Rumunia posiada cztery baterie zestawów Patriot, w konfiguracji amerykańskiej (PAC-3+), z pociskami PAC-2 GEM-T i PAC-3 MSE, druga z nich niedawno osiągnęła gotowość operacyjną. Zamówiono je w 2017 roku, transakcja nie przewidywała offsetu. Bukareszt już w 2017 roku otrzymał zgodę na zakup łącznie siedmiu baterii, bo tyle planowano kupić aby zastąpić posiadane systemy Kub i Wołchow.

Czytaj też

Rumuński resort obrony podkreśla, że warunkiem dla realizacji decyzji jest odpowiednia kompensacja zdolności przez sojuszników. Nie wyjaśniono jednak wprost, na czym ma ona polegać. W ostatnim czasie na przekazanie trzeciej baterii Patriot Ukrainie zdecydowali się Niemcy, Holandia zaoferowała część elementów systemu (w tym radar i wyrzutnie), a Włochy - system SAMP/T.

Więcej informacji wkrótce.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

 1. ALBERTk

  To nie jest dobra wiadomość dla Polski, jeśli Patriot w najnowszej wersji trafi na Ukrainę to Rosjanie nauczą się jego działania i jak oszukiwać najnowsze rakiety PAC3.

  1. X

   Przecież to nie jest najnowsza wersja. A PAC3 Ukraina ma (prawie) od początku.

  2. mick8791

   Ciężko jest przekazać do sztabu jakieś wnioski jeżeli zaraz po trafieniu spadasz na ziemię...

  3. Davien3

   AlbertK powiedz to USA które właśnie wysyłają na Ukrainę CAŁĄ eksportową produkcje rakiet do Patriotów i NASAMS.

 2. szczebelek

  Rumunia przekazuje praktycznie najnowszy sprzęt , więc będąc Ukraińcem bym się cieszył, będąc mieszkańcem państwa NATO pomyślałbym o wyrażeniu szacunku natomiast będąc obywatelem Rumunii zastanawiałbym się nad własnym bezpieczeństwem. Tak jak u nas z Krabami i Rakami.

  1. tomcio55

   A co grozi obecnie Rumunii?

  2. yogin

   To trochę jak z pożarem lasu- można zebrać siły i wspólnie próbować go zatrzymać póki jest daleko. Lub tez każdy może siedzieć we własnym domu, aż ogień będzie już na progu, i wtedy wyciągać wiadra z wodą, którą nie podzielił się wcześniej. Dobrze, że Rumuni to rozumieją.

  3. Paweł P.

   Poradzą sobie, nawet na Euro mają 3 punkty. Nie bój żaby, kumpli też mają.

 3. Czytelnik D24

  NIe tylko Rumunia, Szwecja też zobowiązała sie do przekazania Ukrainie zakupionych przez siebie systemów Patriot.

  1. Davien3

   Takze USA stwierdziło własnie że cała ich produkcja Patriotów i rakiet do Patriot i NASAMS zamiast do zamawiających trafi na Ukraine

  2. Paweł P.

   Pięknie można rzec, +samoloty i będzie można się dobrze bronić. Odbić co ich.

 4. sprawiedliwy

  Wedlog "Poltyki" - naciski na Polske byly olbrzmi, wlacznie z grozbami. Ze tylko codem udalo sie nie przekazac Polskich Patriotow. Widac Rumunii nie sa az tak odporni. Wydaje mi sie ze to pokazuje na czym polega teraz "WOlnsc" - czyli gigantczne podskurne formy nacisku. Roznordne. Duzo by pisac ale wlcznie z podsuchami politkow i szukaniem na nich haka. Slabi ulegna

  1. Buczacza

   No jeśli według poltyki do tego codem i na końcu wolnsc. To zmienia postać rzeczy...

Reklama