Reklama

Siły zbrojne

Rozwój polskiej obrony powietrznej w Lotniczej Akademii Wojskowej

Fot. Jerzy Reszczyński/Defence24.pl
Fot. Jerzy Reszczyński/Defence24.pl

Wspomniana konferencja pt. „Wyzwania i rozwój obrony powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej. Obronność RP XXI wieku” odbędzie się w dniach 20-21 października w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. To już trzecia edycja tej konferencji, którą patronatem medialnym objęła redakcja Defence24.pl.

Ostatnia jej edycja miała miejsce w 2018 roku, a jej współorganizatorem są także inne polskie uczelnie wojskowe takie jak Akademia Marynarki Wojennej, Akademia Wojsk Lądowych, Wojskowa Akademia Techniczna i Akademia Sztuki Wojennej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, a partnerem strategicznym jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

image
Plakat konferencji

Wśród głównych celów tej konferencji wymienia się: zdefiniowanie charakteru współczesnych zagrożeń powietrznych oraz określenie obecnych możliwości przeciwdziałania im przez system obrony powietrznej,  zdiagnozowanie głównych obszarów rozwoju obrony powietrznej oraz jej organizacji po zakończeniu długofalowego programu modernizacji technicznej SZ RP, zaprezentowanie dotychczasowych wyników badań wpisujących się w problematykę organizacji i funkcjonowania perspektywicznego systemu OP RP przez krajowe ośrodki badawczo-naukowe oraz polski przemysł zbrojeniowy, a także wymianę poglądów oraz popularyzowanie wiedzy z zakresu obrony powietrznej.

Na samej konferencji poruszone mają zostać zagadnienia związane z obroną powietrzną takie jak: rozwój i doświadczenia z jej wykorzystania w konfliktach w perspektywie ostatniego wieku zarówno w Polsce jak i na świecie, aktualne trendy oraz potrzeby i wymagania, jej miejsce i rola w systemie bezpieczeństwa państwa, możliwości krajowego przemysłu i ośrodków badawczych w obszarze obrony powietrznej, organizacja i ocena obecnej jej obecnej struktury w SZ RP, czy wpływ nowych technologii na rozwój zdolności obrony powietrznej oraz wiele innych.

Pierwszego i drugiego dnia konferencji planowane są następujące panele tematyczne: zagrożenia bezpieczeństwa powietrznego, współczesne uwarunkowania organizacji i funkcjonowania obrony powietrznej oraz perspektywy jej rozwoju, programy modernizacyjne, wsparcie rozwoju obrony powietrznej, technologie rakietowe i systemy przeciwlotnicze.

W konferencji udział ma wziąć także kilkudziesięciu wojskowych i cywilnych ekspertów z zakresu obrony powietrznej i dziedzin z nią związanych z licznych uczelni cywilnych i wojskowych z całej Polski, a także przedstawicieli SZ RP, przemysłu zbrojeniowego i mediów branżowych. Organizatorzy mają nadzieję, że konferencja będzie okazją do otwartej i merytorycznej dyskusji nad przebiegiem trwającego już procesu modernizacji obrony powietrznej oraz jej przyszłymi kierunkami jej rozwoju. Rejestracja uczestników wydarzenia została już zamknięta.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Andrzej

    Polska powinna mieć obrone powietrzna nad całą Poalską a nie nad LAW.

  2. Xzibit

    Rozwój polskiej obrony powietrznej..... jak na razie to szczytem możliwości naszego przemysły jeśli chodzi i OPL jest przeciwlotniczy Piorun o zasiegu 6,5 km :) Bedzie konferencja,panowie sobie pojedzą i popiją i pogadają o pogodzie i za rok kolejna konferencja o niczym... :)

Reklama