Reklama

Siły zbrojne

Rozporządzenie umożliwi przedłużenie eksploatacji radarów

Zdjęcie poglądowe. Fot. Mroko94/CC BY-SA 4.0
Zdjęcie poglądowe. Fot. Mroko94/CC BY-SA 4.0

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt rozporządzenia aktualizujący Krajową Tablicę Przeznaczeń Częstotliwości. Jego celem jest umożliwienie nieprzerwanej pracy radarów meteorologicznych i zachowanie pełnej funkcjonalności Systemu Obrony Powietrznej RP.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości zakłada umożliwienie nieprzerwanej pracy radarów meteorologicznych i zachowanie pełnej funkcjonalności Systemu Obrony Powietrznej RP. Dzięki nowelizacji Prezes UKE zyska możliwość wydawania pozwoleń radiowych na użytkowanie określonych częstotliwości przez podmioty cywilne, tj. IMGW-PIB po konsultacji z Ministrem Obrony Narodowej.

Wykorzystywana przez IMGW-PIB "sieć radarów POLRAD dostarcza dane o wysokiej rozdzielczości czasowej i przestrzennej, stanowiąc jedno z najważniejszych ogniw w systemie ostrzegania przed niebezpiecznymi zjawiskami hydrologiczno-meteorologicznymi" - czytamy w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Projektowane przepisy pozwolą także na wydłużenie eksploatacji posiadanych przez Siły Zbrojne RP stacji radiolokacyjnych do czasu zakończenia ich modernizacji. Organem odpowiedzialnym za opracowanie projektu i przedłożenie go Radzie Ministrów jest Ministerstwo Cyfryzacji. Planowany termin przyjęcia projektu określono na III kw. 2021 r. Krajowa Tablica Przeznaczeń Częstotliwości to dokument w randze rozporządzenia określający przeznaczenie częstotliwości radiokomunikacyjnych oraz ich użytkowanie.

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama