Reklama

Siły zbrojne

Rozpoczęły się wspólne ćwiczenia lotnicze Rosji i Białorusi

Autor. Ministerstwo obrony Białorusi/Facebook

Białoruś i Rosja rozpoczęły w poniedziałek wspólne ćwiczenia lotnictwa wojskowego - podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na resort obrony w Mińsku. Ćwiczenia odbywają się na wszystkich lotniskach Białorusi i mają trwać do 1 lutego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Od 16 stycznia do 1 lutego mają odbyć się duże ćwiczenia lotnictwa taktycznego Rosji i Białorusi, w których planowane jest wykorzystanie wszystkich lotnisk i poligonów Sił Powietrznych i Sił Obrony Powietrznej Białorusi. Mowa jest o lotnictwie taktycznym, a więc bojowym komponencie Sił Powietrznych Białorusi oraz Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji. W ćwiczeniu mają zostać wykorzystane wszystkie bazy lotnicze oraz poligony na terenie Białorusi.

Wspólne manewry podsyciły obawy w Kijowie i w stolicach krajów zachodnich, że Rosja może wykorzystać Białoruś do rozpoczęcia nowej ofensywy lądowej przeciwko Ukrainie - podkreśla Reuters. Przypomina, że od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej na Ukrainę, w lutym 2022 roku, Białoruś przeprowadzała już ćwiczenia wojskowe, zarówno samodzielnie, jak i z Rosją.

Reklama

Ukraina nie widzi obecnie oznak przygotowań do agresji z kierunku Białorusi, ale liczy się z taką możliwością - mówił przed tygodniem rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko.

Czytaj też

Media niezależne od dłuższego czasu informują o przybywających na Białoruś z Rosji pododdziałach żołnierzy i transportach sprzętu wojskowego. Jak podaje Reuters, według niepotwierdzonych doniesień, opublikowanych na serwisie Telegram, w niedzielę przybyło na Białoruś z Rosji osiem myśliwców i cztery samoloty transportowe.

Białoruś wspiera Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie udostępniając jej swoje terytorium; według mediów niezależnych przekazuje też Rosji uzbrojenie, amunicję i sprzęt wojskowy.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. orwel1984

    Obstawiam - ze pod koniec cwiczen bedzie jakis atak na Ukraine - tyle ze nie ladowy tylko z powietrza. Czyli strzelam ze bedzie jakas bitwa lotnicza tym razem.

  2. Kleofas03

    Podsumowując ruska cywilizacja kradnie części zamienne do su 24 i SU25 z Białorusi

Reklama