Reklama

Siły zbrojne

Rosyjsko-syryjskie patrole nad Wzgórzami Golan

Su-35S podczas patrolu nad Syrią
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o rozpoczęciu wspólnych patroli lotniczych z lotnictwem Syrii nad Wzgórzami Golan. Syryjskim myśliwcom MiG-23 i MiG-29 towarzyszyły rosyjske myśliwce Su-35 oraz bombowce Su-34 i samolot wczesnego ostrzegania A-50. Tego typu loty mają być kontynuowane regularnie. Prawdopodobnie jednym z celów jest ograniczenie aktywności izraelskiego lotnictwa w tym rejonie.

Reklama

Jak podaje rosyjska służba prasowa - „Trasa patrolu biegła wzdłuż Wzgórz Golan, następnie wzdłuż południowej granicy, w górę z biegiem Eufratu i nad północnymi regionami Syryjskiej Republiki Arabskiej."  Rosyjskie maszyny podczas tej operacji startowały z bazy Humajmim, natomiast syryjskie myśliwce z lotnisk Sejkal i Ad-Dumajr w rejonie Damaszku.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Podczas tej operacji syryjscy piloci nie najnowszych już maszyn MiG-23 oraz MiG-29 uczyli się zadań eskortowych oraz współpracy z samolotem wczesnego ostrzegania A-50, który zapewniał znacznie lepszą i szerszą świadomość sytuacyjną niż systemy naziemne. Rosyjskie załogi ćwiczyły ataki na cele naziemne na jednym z poligonów w centralnej części Syrii. Piloci myśliwców, w tym również rosyjskich Su-35, ćwiczyli współdziałanie w ramach mieszanej grupy rosyjsko-syryjskiej oraz odpalanie rakiet do celów powietrznych.

Reklama

USA ewakuują personel dyplomatyczny z Ukrainy, dostawy broni trwają - NA ŻYWO

Jak podkreśliły służby prasowe obu krajów - „W wyniku tego typu wspólnych patroli piloci obu zaprzyjaźnionych krajów będą nabywali umiejętności współdziałania w różnych sytuacjach. Takie wspólne loty będą odtąd odbywać się regularnie."

Komentarze (8)

 1. Bryxx

  Bzdury na temat "Egipskich" Su-35 jakie wygadują tutaj niektórzy z panami "redahtorami" na czel zostały już brutalnie zweryfikowane przez życie. Egipt bardzo chciał tych Su-35 i są one gotowe, chyba wszystkie. Ale żaden nie został przez Egipt odebrany bo zmusili ich do tego amerykanie. Mając do wyboru odebranie Su-35 i brak części do całego amerykańskiego sprzętu jaki mają wybrali mniejsze zło. Czyli rezygnację z Su-35. Żaden pojedynek nie wpłynął na zakup Rafale tylko właśnie szantaż USA i czymś musieli zastąpić te Suki. Nieciekawie dla nas robi się jak weźmiemy pod uwagę że Rafale bijący F-16 na głowę był dla egipcjan drugim wyborem po Su-35.

 2. Monkey

  Trasa wzdłuż Wzgórz Golan, a niezwyciężeni Izraelczycy nie tylko że nie ostrzelali, ale nawet nie wystosowali protestu? To ci sami Izraelczycy co lataja nad rosyjskimi bazami, bombardują co się da itd.? A ci Rosjanie to ci sami Rosjanie, co pozwalają Izraelczykom wlatywać nad kontrolowany przez siebie teren, bombardować syryjskich sojuszników i boją sie nawet włączyć radarów. Forumowiczom, którzy wypisuja podobne pierdółki radzę zastanowić się nad jedną sprawą. Kto tam ma z kim układ?

  1. Valdore

   Monkey, te samoloty nie wleciały na tereny jakeizajaó Izrael. Wzgórza Golan nei sa w calosci okupowane, latali nad tym co zostało Syrii. wiec radzę cio zastanowic się nad tym załosnymi manipulacjami jakie wypisujesz.

  2. x95

   Generalnie Izrael i Rosja potrafią się w najważniejszych sprawach dogadywać. Jest margines wolnej amerykanki, ale tylko margines. W Rosji zresztą nikt specjalnie na Izrael nie narzeka - sami Żydzi w Rosji mają się nieźle, wielu czołowych biznesmenów czy dziennikarzy rosyjskich to Żydzi.. Główny propagandzista rosyjski to też Żyd. Za propagandę antysemicką w Rosji są znaczne kary zresztą. W Izraelu rosyjski to powszechnie używany język - byłem w Hajfie i aż się dziwiłem że słychać go było na każdym kroku. Dużo trudniej jest już dogadywać się Rosji z drugim sąsiadem Syrii - Turcją.

  3. Valdore

   Panei x95, Rosjanie jedynie raz wlecieli nad izraelska część Golanu i po jednym ostzreżeniu ze strony Izraela nawet się tam nie zblizają. Za to izrael lata jak chce i gdzie chce nad Syrią nie przejmujac się w ogóle Rosjanami i niszczy to co sobie upatrzył. A jakos Rosjanie mimo obietnic i zaklinania się ze będą bronić Syryjczyków nawet palcemnei ruszają jak Izrael robi to co sobie zamierza.

 3. Croaking_Copperhead

  @ Bryx - polecam artykuł defenceworld z 17.07..2021 Cytat "Russian government report confirmed that Egypt has received five Su-35 Super flanker fighter jets, a new batch of R-73/R-77 air-to-air missiles in 2020 besides (52) MIG-29M/M2 fighters so far, New Defense Order Strategy magazine reported" Podobno kontrakt był zerwany, podobno rząd w Kairze upoważnił UAC do szukania klienta na te od 14 do 16 wyprodukowanych maszyn ...., podobno pod naciskiem US, a tak naprawdę chodziło o "concerns have been raised regarding the capabilities of the Su-35’s Irbis-E radar." Jakie US miałby interes w tym żeby Su 35 trafiły do Iranu ? A tak przy okazji zdjęcia egipskich pilotów na tle Su 35 można bez problemu znaleźć

  1. Bryxx

   MOżesz wskazać gdzie można zobaczyć zdjęcie Su-35 na Egipskim lotnisku? Egipskiego Su-35. Zdjęcia pilotów to raczej nic dziwnego skoro przeszkalali się na ten typ. Polecam artykuł z 26.grudnia 2021 w aviacionline.

  2. Bryxx

   Polecam także Forbes z 30.12.2021

 4. Tani35

  Jeju co sie dzieje. Dwie ruskie suki wypedzily pod dywan Adiry? Kompromitacja Mig23 ten zestrzelony przez sokolow Izraelskich zmaterializowal sie? Mig 29? Strach sie bać. Davien pisz ilu ruskich zestrzelili tylko nie wiecej jak czterech bo suk w Syrii jest cztery.

  1. Valdore

   Jak widac fakt ze ruski i syryjczycy tak walili w gacie ze nawet nie próboali wlatywac nad zajete przez izrael tereny poteznei zabolał Taniego. Ale pobredź jeszcze , posmiejemy się:))

  2. Tani35

   Pobredze? Najpierw Czeczeni w Rosyjskich mundurach wygonili stamtąd izraelskie siły specjalne za pomocą pałek. A teraz tajna broń ruskiego lotnictwa weszła do walki tj A-50A czyli Analog. To jest samolot który nie ma ani jednego ukladu scalonego tylko lampy. Lacznie z tym ze wyniki są wyswietlane na lampach oscyloskopowych. Radar jest metrowy nie wrazliwy na zaklocanie. Natomiadt nie jest wrazliwy na stealth. Wady? Nie jest dokładny ale przy maprowadzaniu grupy samolotów km w lewo czy w prawo nie gra roli. Więc gdzie mistrzu te Adiry co lądują na antenie s-400? Uciekły przed Mig-23 i 29? O fajnej Sufie nie piszę bo już dawno je Izrael wycofał z operacji bojowych z powodu strat. Najpierw łomot od Czeczenów teraz ucieczka na ziemię? Cztery suki uziemily całe lotnictwo bojowe Izraela? Aaa Sufe lubię bo to Izrael jest pionierem wersji bojowej F-16 która w innych krajach jest samolotem treningowym. Ona im się udała i to trzeba przyznać . Mowa o wersji dwuosobowej.

 5. Anty 50 C-cali

  CO? TEN SU-35 SUPER TASZCZY NA PYLONIE OBOK POCISKU "BARDZO PODOBNEGO DO AIM-120"? ...."BARDZO PODOBNE STATECZNIKI DO STARUCHA AIM-7!? WYKOPANEGO SKRUPULATNIE Z BAJORA....WIETNAMU?!?CZYLI-------PRZED 1972?!??

 6. Anty 50 C-cali

  PRZYPOMINAM, CHRZAN DO BANI I------ WYPARUJE JAD, JAK I OCHOTA PILOTA SUPER-35 DO LOTU W KIERUNKU KLONA F-16 (JAPONII), f-15 I F-35 ...RUSKI PILOT WOLI WYKATAPULTOWANIE!! .....JAK I DZIAD JEGO, SPULTANY, Z MIG-acza -23, w kierunku Brukseli. Z TEJ TECHNIKI MADE IN CCCP-y

 7. polski chrzan

  Przypominam że Wzgórza Golan to część Syrii, a jeden taki Su-35 może posłać na glebę 8 sztuk F-16/F-15/F-35..

  1. GB

   Do tej pory żaden Su-35 (czy szerzej żaden samolot rodziny Su-27) nie zestrzelił samoloty zachodniego. Choć przypomnę iż na rosyjskich ćwiczeniach Su-35 zestrzelił bratniego Su-30... Ot skuteczność....

  2. Alaris

   Su-35 przegrał z Rafale, a ty chcesz go posłać na F-35? Tym bardziej ze nawet nowe wersje F-16 w wielu aspektach przewyższa Su-35.

  3. Valdore

   Chrzanik, jedyne czym Su-35 może byc to ruchomym celem dla izraelskich F-15/16/35:))

 8. yaro

  Na morzu południowo-chińskim podczas podchodzenia do lądowania rozbił się F35C, 7 marynarzy zostało rannych 3 z nich przewieziono do szpitala.

  1. Alaris

   Jaki to ma związek?

  2. Bryxx

   No............................. te skubane . ptaki są wszędzie..

  3. yaro

   @Alaris ano taki, że de24 ma dziwną tendencję nie pisania o takich katastrofach, jak dotyczą ruskich są natychmiast, jak dotyczą USA są opóźniane lub ich nie ma ....