Siły zbrojne

Rosyjsko-syryjskie naloty w Idlib. 43 zabitych

Idlib / Fot. DoD USA
Idlib / Fot. DoD USA

Do co najmniej 43 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych nalotów, do których w poniedziałek doszło w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Organizacja przypisuje bombardowania siłom rosyjskim i syryjskim.

W nalocie rosyjskich sił na targ w mieście Maarat al-Numan w południowym Idlibie śmierć poniosło co najmniej 37 osób, w tym 35 cywilów - sprecyzowało Obserwatorium. Wcześniejszy bilans mówił o co najmniej 16 ofiarach śmiertelnych i ponad 30 rannych. Tymczasem sześciu cywilów zginęło w nalotach sił syryjskich w okolicy miasta Sarakib - podało Obserwatorium z siedzibą w Londynie, które na miejscu w Syrii dysponuje własną siatka informatorów. Według najnowszych danych w obu nalotach rannych zostało ponad 100 osób. Dzień wcześniej w nalocie sił prorządowych w Idlibie zginęło co najmniej 11 cywilów.

Region Idlibu bombardowany jest przez siły reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada, wspomagane przez siły sojuszniczej Rosji. Ich ofensywa jest realizacją zapowiedzi Asada, który chce oczyścić tę część kraju z rebeliantów i dżihadystów; to ostatnia kontrolowana przez nich enklawa.

Według danych Obserwatorium od końca kwietnia, kiedy rozpoczęto ofensywę w Idlibie, zginęło ponad 2 tys. ludzi, w tym ponad 700 cywilów.

W rezultacie wojny w Syrii, która wybuchła w 2011 roku w następstwie represji reżimu wobec prodemokratycznych pokojowych manifestantów, zginęło ponad 370 tys. ludzi, a miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów

Źródło:
PAP

Komentarze (5)

 1. Hym108

  Ciekawe co by zrobili amerykanie jakby ktoś im opanował pół kraju

 2. pytajnik

  Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej nazywa twierdzenia „Białych Hełmów” fałszywymi. Ministerstwo podkreśliło, że Siły Powietrzne Rosji nie wykonywały żadnych zadań w tym regionie Syryjskiej Republiki Arabskiej. --- przecież USA i Izrael monitorują przestrzen powietrzna swoimi systemami radarowymi i mogą podać czy samoloty z hmemim były w tym rejonie czy nie i skonfrontować te informację z Białymi Hełmami dlaczego USA i Izrael milczą ?

  1. Fak sejk

   W sumie to racja, mieszkańcy Idlib sami siebie zbombardowali, no bo kto inny, jak nie oni?

  2. GB

   Departament Stanu oskarżył lotnictwo rosyjskie o ten atak.

  3. Fanklub Daviena

   No tak: ISIS stworzył Asad a nie USA i to Amerykanie zniszczyli Państwo Islamskie. Czekam na powieść Daviena na ten temat. :)

 3. Szach mat w jednym ruchu.

  Tak tak rosjanie mają doświadczenie w takich operacjach. Wręcz są zaprojektowani do takich spektakularnych akcji. Szkolą się w tym od wieków!!

 4. Palmel

  wole żeby ich tam kasowali Rosjanie niż miały by się za nimi uganiać nasze służby, a niech przez przypadek zrobią u nas jakieś bum jak przyjedzie jakiś samotny wilk

  1. Derwisz

   Skończył sie Sunnicki Kalifat na który Saudowie wydali 36mld od wiosny arabskiej

 5. Fak sejk

  A w nagrodę wieże assadowskich T-72 latają jak szalone. Do tego Turcja zbiera wojsko i swoich dżihadzistów do ataku na SDF.