Siły zbrojne

Rosyjskie myśliwce i bombowce tankują nad Kaliningradem [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że w ostatnich dniach miało miejsce tankowanie w powietrzu z udziałem myśliwców oraz taktycznych bombowców morskich. W tym celu z centrum kraju zostali sprowadzeni piloci wraz z podniebnym tankowcem Ił-78.

Rosyjscy piloci operowali z jednej z baz Floty Bałtyckiej znajdujących się na terenie Obwodu Kaliningradzkiego. Mieli oni do dyspozycji specjalne morskie warianty myśliwców Su-30, czyli morską odsłonę Su-30SM oraz morski wariant bombowca Su-24, czyli Su-24M. 

19 października bieżącego roku rozpoczęło się szkolenie z zakresu przeprowadzania operacji tankowania z powietrza. W tym celu morscy piloci Floty Bałtyckiej korzystali z pomocy swych kolegów pochodzących z Centralnego Okręgu Wojskowego, którzy przybywając na ćwiczenia przylecieli z samolotem tankującym Ił-78.

Szkolenie rosyjskich lotników trwa przez całą dobę, w dzień jak i w nocy. Wykorzystuje się w tym celu łącznie 15 samolotów Su-24M i Su-30SM, które pobierają paliwo samodzielnie lub lecąc w parze (co jest widoczne na poniższym filmie). Rosyjskie ministerstwo obrony przewiduje, że trening tankowania powietrznego potrwa do końca bieżącego tygodnia, podkreśliwszy, że tego typu operacje są wykonywane dość często, po to, by utrzymać odpowiedni poziom wyszkolenia.  

Su-30SM oraz Su-24M są typowymi morskimi maszynami, będącymi odpowiednikami swych "lądowych" myśliwców i bombowców. Pomimo swego przeznaczenia we lotnictwie Floty Bałtyckiej w przeszłości się okazywało, że niejednokrotnie samoloty bywały wykorzystywane do likwidowania celów naziemnych.

Reklama
Reklama

Na chwilę obecną rosyjskie lotnictwo marynarki wojennej posiada 30 samolotów Su-30SM, rozlokowanych na terenie baz na Krymie, Obwodu Kaliningradzkiego oraz Floty Północnej. Najnowszy wariant SM2 różni się od wersji SM silnikami AL-41F-1C, posiadającymi zmienny wektor ciąg czy radarem Irbis, który został dodany m.in. ze względu na postępujące prace nad unifikacją urządzeń w rosyjskich myśliwcach.

Su-24M to morski bombowiec frontowy o zmiennej geometrii skrzydeł, który jest rozwijany od czasów radzieckich. Zasięg tej maszyny wynosi 3 tysiące kilometrów, jest uzbrojony w pociski rakietowe (część z nich jest kierowana wiązką lasera) Ch-25Ł, Ch-29Ł/T, Ch-31P. Zabierze ze sobą do 8 ton uzbrojenia. Użytkownikami tego samolotu poza WMF Rosji są siły powietrzne Azerbejdżanu, Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy i oczywiście Rosji oraz spoza krajów byłego ZSRR: Syrii, Sudanu i Libii. Istnieje także powoli wycofywany na rzecz bezzałogowców wariant Su-24MR, który służy jako samolot rozpoznania.

Komentarze