Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie myśliwce i bombowce tankują nad Kaliningradem [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że w ostatnich dniach miało miejsce tankowanie w powietrzu z udziałem myśliwców oraz taktycznych bombowców morskich. W tym celu z centrum kraju zostali sprowadzeni piloci wraz z podniebnym tankowcem Ił-78.

Rosyjscy piloci operowali z jednej z baz Floty Bałtyckiej znajdujących się na terenie Obwodu Kaliningradzkiego. Mieli oni do dyspozycji specjalne morskie warianty myśliwców Su-30, czyli morską odsłonę Su-30SM oraz morski wariant bombowca Su-24, czyli Su-24M. 

19 października bieżącego roku rozpoczęło się szkolenie z zakresu przeprowadzania operacji tankowania z powietrza. W tym celu morscy piloci Floty Bałtyckiej korzystali z pomocy swych kolegów pochodzących z Centralnego Okręgu Wojskowego, którzy przybywając na ćwiczenia przylecieli z samolotem tankującym Ił-78.

Szkolenie rosyjskich lotników trwa przez całą dobę, w dzień jak i w nocy. Wykorzystuje się w tym celu łącznie 15 samolotów Su-24M i Su-30SM, które pobierają paliwo samodzielnie lub lecąc w parze (co jest widoczne na poniższym filmie). Rosyjskie ministerstwo obrony przewiduje, że trening tankowania powietrznego potrwa do końca bieżącego tygodnia, podkreśliwszy, że tego typu operacje są wykonywane dość często, po to, by utrzymać odpowiedni poziom wyszkolenia.  

Su-30SM oraz Su-24M są typowymi morskimi maszynami, będącymi odpowiednikami swych "lądowych" myśliwców i bombowców. Pomimo swego przeznaczenia we lotnictwie Floty Bałtyckiej w przeszłości się okazywało, że niejednokrotnie samoloty bywały wykorzystywane do likwidowania celów naziemnych.

Reklama
Reklama

Na chwilę obecną rosyjskie lotnictwo marynarki wojennej posiada 30 samolotów Su-30SM, rozlokowanych na terenie baz na Krymie, Obwodu Kaliningradzkiego oraz Floty Północnej. Najnowszy wariant SM2 różni się od wersji SM silnikami AL-41F-1C, posiadającymi zmienny wektor ciąg czy radarem Irbis, który został dodany m.in. ze względu na postępujące prace nad unifikacją urządzeń w rosyjskich myśliwcach.

Su-24M to morski bombowiec frontowy o zmiennej geometrii skrzydeł, który jest rozwijany od czasów radzieckich. Zasięg tej maszyny wynosi 3 tysiące kilometrów, jest uzbrojony w pociski rakietowe (część z nich jest kierowana wiązką lasera) Ch-25Ł, Ch-29Ł/T, Ch-31P. Zabierze ze sobą do 8 ton uzbrojenia. Użytkownikami tego samolotu poza WMF Rosji są siły powietrzne Azerbejdżanu, Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy i oczywiście Rosji oraz spoza krajów byłego ZSRR: Syrii, Sudanu i Libii. Istnieje także powoli wycofywany na rzecz bezzałogowców wariant Su-24MR, który służy jako samolot rozpoznania.

Reklama

Komentarze (6)

 1. su per

  w przeciwieństwie do Amerykanów, rosyjscy piloci nigdy nie mówią że oni też latają z makietami bomb nuklearnych

  1. Nie inż.

   Ciekawe kiedy spadnie znów jakiś rosyjski samolot tym razem na Kalingrad bo coś w tym roku im nie idzie latanie

  2. Herr Wolf

   Jak Nie inżynier to kto gospodarz domu?!

  3. Tani

   Ruscy nazywaja to imitatory. Lataja jak najbardziej.

 2. Tani

  Ja z innej beczki ,chcialbym zobaczyc tego Su-30 sm w calosci ten samolot nr 76 niebieski i nazwa wlasna Czerniachowsk jest jednym z najmniej znanych samolotow. Ja za 5 lat jego istnienia spotkalem tylko dwa zdjecia i to z transportu z fabryki do Czerniachowa czyli okregu Kaliningradzkiego. Dlugie lata jego tam nie bylo. Byc moze bral udzial w pracach nad wersja sm2. Byc moze jest juz przebudowany do tej wersji. Dla mnie to ciekawostka ,gdzie byl i jakie ma silniki. Jeszcze raz na żadnych zdjeciach tej eskadry jego nie bylo. Najbardziej znany to 77 niebieski z nazwa Kaliningrad. Czy ten filmik byl krecony nad Kaliningradem? Z tego powodu jest to jeden z najbardziej poszukiwanych przez mnie samolotow ruskiej floty. Gdzie on byl? Lub jest?

 3. Niuniu

  Jak to? Przecież nie było wcześniej informacji o naruszeniu przez te samoloty Naszej i Bałtów stref kontroli lotów. nasze i hiszpańskie dzielne "jaszczebie: pilnujące nieba nad Bałtykiem, Litwą, łotwą i Estonią nie zostały poderwane do przechwycenia nieznanych wrogich maszyn pętających się w pobliżu Naszych granic lub wręcz w Naszych strefach kontroli. Zaspaliśmy, odpuściliśmy czy może tym razem ruscy wykożystali niewidoczne samoloty? A może to była teleportacja?

  1. Wania

   Może miały włączone transpondery? Dziwne, ale rosyjskie samoloty mają i wystarczy je włączyć. Zachód to nie Rosja, żeby prowokować w czasie ćwiczeń drugiej strony jak Rosja niedawno na Bałtyku. Szczeniackie zachowania po tej strony nie są uznawane za normę. Tu nie ma sputnika, żeby się tym chwalić jak zachód się was boi. I sprawdźcie słowniki, bo orty rażą po oczach.

 4. Tadziu

  Ruska kopia tankowania z rafale Nie działa? Aha kabelek o złej średnicy

 5. Luke

  A kiedy Polska sie obudzi ze snu i wrescie kupi MRTT?

  1. Fox

   A po co? My o mały włos a kupilibyćmy 300 oltarzy mobilnych. To byłaby konkretna siła a nie bezbronne tankowce.

  2. Nie inż.

   A gdzie chcesz lecieć do Chin?

  3. Gnom

   Czyżbym coś przegapił i jesteśmy taka potęga, że prowadzimy działania strategiczne? Jak przestaliśmy większa formacją uczestniczyć w wojenkach made in USA to nie są nam specjalnie potrzebne. Są ważniejsze cele zakupowe. A może chcesz MRTT tankować nad Rosją w czasie konfliktu (a szczególnie dwustronnego) - "szacun" za wyobraźnię.

 6. X

  Tam mają taniej ?

Reklama