Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie myśliwce ćwiczą w Zachodnim Okręgu Wojskowym

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie MiG-31BM oraz Su-27 stacjonujące w zachodnim okręgu wojskowym zostały postawione w stan gotowości. Ma to związek z zaczynającymi się ćwiczeniami, w których udział weźmie „ponad 10” myśliwców oraz kilkudziesięciu żołnierzy.

O ćwiczeniach lotniczo-taktycznych poinformowały służby prasowe Zachodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Według komunikatu wśród wyznaczonych zadań znajduje się odpieranie ataków bombowców strategicznych, które przekroczyły granicę państwową i pocisków manewrujących potencjalnego przeciwnika. Ich zakres obejmuje też szkolenia przygotowanie samolotów do startu, uniki przed atakiem przeciwnika oraz przelot na lotniska operacyjne.  

W ostatnich latach rosyjskie lotnictwo zdecydowanie zwiększyło intensywność działań szkoleniowych, w stosunku do pierwszej dekady obecnego wieku, nie mówiąc już o latach 90. XX wieku. Na jego wyposażenie wprowadzane są również zmodernizowane lub nowe samoloty (np. MiG-31BM czy Su-27SM3).

Z drugiej strony, wdrażanie generacyjnie nowego sprzętu, jak myśliwce PAK-FA jest opóźnione, a pogorszenie sytuacji finansowej może spowolnić proces szkoleń rosyjskiego lotnictwa. Widać wyraźnie, że Rosjanie informują nawet o relatywnie niewielkich szkoleniach. Ponadto, niski poziom kultury technicznej wpływa na bezpieczeństwo lotów w rosyjskiego lotnictwa.

Czytaj też: Zmodernizowane Su-27 na zachodzie Rosji

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. Majkell.s

  Jak można zauważyć - WESOŁE USA z Kalifornii jest rozbawiony nowościami rosji oraz rozwojem i stanem ludności rosyjskiej ? A o swoich ziomalach mieszkających w przyczepach i drewnianych chałupach oraz zadłużeniu sięgającym biliony $ amerykanach ani słowach . Czyżby się wstydził przyznać o stanie gospodarki tego jego nowego kraju zamieszkującego na zielonej karcie ?

  1. WESOŁE USA

   Stany Zjednoczone mogą sobie pozwolić na zadłużenie, bo to jest dług kontrolowany w przeciwieństwie do sytuacji rosyjskiej gospodarki, która to ma coraz większe problemy i ruscy tracą nad nią całkowicie kontrolę, a ten proces zaczął się jeszcze za Jelcyna i postępuje dalej. Jelcyn był wiecznie pijany, więc pewnie niewiele go to obchodziło ( ważne że miał barek pełny ) natomiast Putin jest trzeźwy i mądrzejszy więc zgarnia więcej do swojego portfela i ma gdzieś swoich obywateli. Co do domów w USA, to owszem niektórzy mieszkają w przyczepach kempingowych, bo tak lubią i to jest ich sprawa, bo Ameryka to wolny kraj , jeśli chodzi ci o domy z drewna, to nie są to szałasy tylko z reguły piękne i zadbane domki , jak ktoś nie dba to jego sprawa, w USA jesteś wolnym człowiekiem, napewno bardziej wolnym niż w Rosji.

  2. yaro

   kiedyś odwiedziłem Las Vegas, wypożyczyłem samochód i wybrałem się pozwiedzać okolice, pod Las Vegas jest miasteczko z którego większość mieszkańców pracuje w tym mieście, w tym miasteczku jest dzielnica przyczep kempingowych w których ludzie mieszkają tak jak my w blokach, jeśli ktoś chce mi powiedzieć, że tam jest dostatek to niech się wybierze do tego miasteczka i obejrzy jak tam żyją ludzie. a WESOŁE USA może sobie te bajki o Ameryce i jej dobrobycie dalej sprzedawać, może ktoś kto tam nie był w to uwierzy.

 2. makuch

  Tak sobie pomyślałem dziś po kolejnej tragedii we Francji. W 1991 roku w ciągu 100 godzin koalicja antyiracka zniszczyła Saddama Husajna. Dziś superamerykańska technika wojskowa wspomagana przez Nato + przyjaciele walczy bombarduje od 2001 roku w sumie to 15 lat i chyba miliony godzin... A cały czas okazuje się że ta cała amerykańska technika wojskowa jest chyba do bani... Terroryści atakują gdzie chcą i kiedy tylko będą chcieli... W Afganistanie od 15 lat całe NATO grzęźnie, z Iraku trzeba było uciekać, w Libii zrobiło się niezły bajzel... I gdzie ta super amerykańska broń odnosi sukcesy... Od 15 lat nigdzie...

  1. licznik od trabanta

   Co mają najnowocześniejsze rakiety, okręty czy mysliwce, zdziałać przeciwko radykalnym islamistom wplecionym w zycie bliskiego wschodu, jako część tamtejszej kultury? Mają równać z ziemią całe miasta? Rosjanie już rok bombardują w Syrii, przypomina ci to jakiś spacerek? Giną tysiące cywilów, a islamiści mają tak duże fundusze i poparcie, ze są w stanie odbijać stracone tereny. Nie myl polityki i mentalności ludzkiej, kulutry, ze strzelanką typu first person shooter. Są problemy których nie da sie rozwiązać bombami.

 3. WESOŁE USA

  Ruskim pozostało już tylko 10 myśliwców mig 31 ?.....jeszcze trochę i zostanie im tylko jeden, który będzie latał na pokazach nad Moskwa razem z SU 47 ( sztuk jedna ) i SU T 50 ( sztuk chyba trzy ) a ruskie trolle będą pisać jakie to wspaniałe maszyny. Oczywiście są wspaniałe, ale niestety tylko do pokazów lotniczych i do "rozganiania" chmur, aby car Putin nie zmoczyl sobie garnituru.

 4. edi

  Niech ćwiczą a to wszystko kosztuje $$ których mają z roku na rok mniej dlatego tną już nawet w armii o 20%. Resursy się pokończą i abo będą gleby albo kolejne miliardy $$ na nowe silniki. NATO + przyjaciele powinni wzmóc ćwiczenia przy granicach z Rosją a przyjdzie dzień że Putin motolotnią będzie latał.

  1. yaro

   w armii szanowny Panie zostałey obcięte koszty około armijne, [prosze nie wypisywać tu bajek bo ten który śledzi informacje wie, po drugie czy Pan zastanowił się ile kosztuje obecnie złoto i o ile podrożało ?? po trzecie nawet polska prasa pisze o poprawie finansów Rosji .... więc ... po co ten hejt ??

  2. scorpion

   Fakt. Lepiej szczytować w Warszawie, niż wylewać poty na poligonach. A swoimi silnikami do tych konstrukcji mogli by nas zasypać.

 5. zzziiiiiuuuuu...

  Ta "relatywnie niewielka" 10 MiG-31BM wystarczy by wytłuc wszystkie nasze wspaniałe F-16 Jaszczomb nie wchodząc w zasięg naszego uzbrojenia i nie schodząc na pułap osiągalny przez F-16... Może też wytłuc przy pomocy Kh-31P i Kh-58 nasze radary bez wchodzenia w zasięg naszej obrony przeciwlotniczej.

  1. rosjanin

   czyli,wypada juz trzymac rece w gorze tak?

  2. Azuxet

   A nie rozwalą jeszcze towarzyszu całego lotnictwa NATO? Kurde nie wiem po co tym Rosjanom inne myśliwce, skoro super hiper nowoczesny MiG 31 rozwala wszystko z takie pułapu, że nikt go nie dostrzeże.

  3. tak tylko...

   To straszenie i przechwałki są już nudne, a średnia cena baryłki ropy Ural w 2016 to tylko 37$, ona wygra z całą ruską armią...

Reklama