Siły zbrojne

Rosyjskie myśliwce ćwiczą w Arktyce. Su-34 pierwszy raz przeciwko celom powietrznym

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie siły powietrzne rozpoczęły w rejonie Arktyki ćwiczenia z udziałem myśliwców różnych typów oraz powietrznych tankowców Ił-78, należących do Zachodniego Okręgu Wojskowego. W manewrach wykorzystano również samoloty myśliwsko-bombowe Su-34, które po raz pierwszy ćwiczą zwalczanie celów powietrznych. 

Szkolenie zostało rozpoczęte w poniedziałek, 16 czerwca, przebazowaniem samolotów Su-34 z Woroneża na lotniska w rejonie Murmańska. Podczas długodystansowego transferu trenowano tankowanie w locie z użyciem samolotów Ił-78. Łącznie w ćwiczeniach bierze udział niemal 30 załóg myśliwców Su-27, MiG-29 SMT, MiG-31 i MiG-31BM, oraz samoloty Su-34. Pochodza one z pułków lotnictwa Zachodniego Okręgu Wojskowego stacjonujących na stałe w rejonie Woroneża, Kurska, Tweru, Murmańska, Kaliningradu i Republiki Karelii.

Loty ćwiczebne, walki powietrzne i ostre strzelania pociskami rakietowymi średniego oraz krótkiego zasięgu realizowane będą nad wodami Morza Barentsa, jak również na poligonie lotniczym Timur. Większość uczestników tego szkolenia to młodzi piloci, którzy trafili do jednostek ZOW w latach 2012-2013. 

Komentarze (6)

 1. pragmatyk

  coś nie wydaje mi sie aby roczni ,czy dwuletni piloci ćwiczyli złozone procedury tankowania w powietrzu , raczej wygląda to na ćwiczenie wsparcia na pólnocnym teatrze wojennym.

 2. ito

  Sensacja to by była gdyby w Arktyce ćwiczyli Saudyjczycy- a tak? Normalne, rozsądne ćwiczenia. "Większość uczestników tego szkolenia to młodzi piloci, którzy trafili do jednostek ZOW w latach 2012-2013"- czy nie to samo robią Kanadyjczycy, Amerykanie, Norwegowie i wszyscy inni użytkownicy Arktyki? Tam łatwo stracić samolot bez żadnego przeciwnika, a walka wygląda inaczej niż w bardziej ludzkich okolicach więc ćwiczą. Wszyscy.

 3. podbipięta

  spoko moskale swoje wzielii.Parę lat spokjoju no moze 5 lat Przecież nasze państwo jest teoretyczne.szykójcie już żony,córki i dzieyywczyny na gwałty,albo chwalcie 25 lat wolności czerwone zboczylachy

 4. Kuno

  W przeciągu 10 -20 lat nastąpi zapewne większy konflikt może nie światowy ale kontynentalny, zapewne gdzieś na styku Europy i Azji.... I niekoniecznie zaczną tzw. Ruskie. Ostatnio tylko zbrojenia, ćwiczenia, kontrakty na całym świecie. Oby to tylko słomiany zapał, ale coś z tą bronią trzeba zrobić będzie.

 5. Elf

  Normalne ćwiczenia.. nie ma się co podniecać.. To i tak późno ćwiczą takie rzeczy jak dalekosiężne przerzuty samolotów na duże dystanse - zmniejszona liczba samolotów w służbie do pokrycia tak wielkiego terytorium ich do tego zmusza... w czasach ZSRR nie musieli tylko budowali lokalnie bazy i wysyłali żołnierzy z dużym zapasem spirytusu na rozgrzewkę i aby "uśmierzyć ból istnienia na zadoopiu"...

 6. dddd

  Śmieszą mnie te ćwiczenia...to jednak 3 wojna będzie?? halo tu ziemia, a raczej hyuston mamy "problem"....

  1. hyuston

   hyuston :D