Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie lotnictwo na autostradzie transsyberyjskiej

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie lotnictwo ćwiczy wykorzystywanie Drogowych Odcinków Lotniskowych (DOL) przez samoloty i śmigłowce bezpośredniego wsparcia. Manewry tego typu odbyły się na odcinku autostrady transsyberyjskiej Chabarowsk – Władywostok, na wschodniej rubieży Federacji Rosyjskiej.

Starty i lądowania na specjalnie przygotowanym odcinku autostrady trenowały zmodernizowane samoloty szturmowe Su-25SM i najnowsze śmigłowce bojowe Ka-52 oraz transportowe Mi-8AMTSZ. Ich obsługę realizował wydzielony, mobilny zespół techniczny, którego zadaniem jest w krótkim czasie zamknąć przed ruchem kołowym i przystosować dla lotnictwa odpowiednio zaprojektowany odcinek szosy. Składa się na niego nie tylko prosty odcinek drogi służący za pas startowy, ale też utwardzone stanowiska na infrastrukturę, miejsca postojowe dla sprzętu i maszyn latających. Mechanicy i kontrolerzy lotu mają w takich warunkach szczególnie utrudnione zadanie. 

Ten konkretny odcinek DOL znajduje się w Kraju Nadmorskim, w pobliżu Władywostoku, na federalnej drodze M60: Chabarowsk – Władywostok. Stanowi ona ostatni odcinek autostrady transsyberyjskiej, biegnącej przez całą Rosję: od Petersburga, przez Moskwę i inne duże miasta aż do Władywostoku. Na czas trwania ćwiczeń ruch został zatrzymany. Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiada, że ten DOL będzie jeszcze wykorzystywany w najbliższych tygodniach w ramach ćwiczeń, obejmujących cały Wschodni Okręg Wojskowy. 

Reklama

Komentarze (4)

 1. Roman

  Standardy ustanawia się w określonych celach. Może wg standardów rosyjskich (GOST) ta droga jest autostradą.

 2. Nissa

  A u nas DOLe polikwidowali...

  1. egon

   Będzie na jeszcze nieoddanym odcinku A4 koło Tarnowa. Powinny takie powstać w każdym województwie na którym będzie powstawała autostrada. Dodatkowy koszt przystosowania autostrady do DOL jest praktycznie żadny.

 3. Om

  W Rosji na obecną chwilę nie ma drogi o standardzie autostrady, poza krótkim odcinkiem pod Moskwą

  1. ito

   A co, tylko tam postawili bramki do opłat?

 4. JSN

  Czy na pewno jest taka autostrada ?

Reklama