Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie bombowce strategiczne strzelają rakietami w Arktyce [WIDEO]

Fot. RAF/Crown Copyright
Fot. RAF/Crown Copyright

Bombowce strategiczne dalekiego zasięgu Tu-160 i Tu-95 przeprowadziły strzelanie z użyciem pocisków manewrujących do celów na poligonie w rejonie Arktyki. Jak informuje ministerstwo obrony Rosji, wszystkie pociski trafiły w wyznaczone cele.

W ramach trwającego od 5 lipca sprawdzianu możliwości operacyjnych lotnictwa strategicznego Federacji Rosyjskiej przeprowadzono 7 lipca ćwiczenia z udziałem naddźwiękowych bombowców ze skrzydłami o zmiennej geometrii Tu-160 oraz turbośmigłowych maszyn Tu-95MS. Samoloty wystartowały z bazy lotniczej Engels w rejonie Saratowa, która jest macierzystym lotniskiem dla jednostek uzbrojonych w oba typy maszyn i przebyły ponad 4 tys. km w rejon Arktyki, gdzie odpalono pociski manewrujące. Jak wynika z materiałów udostępnionych przez ministerstwo obrony Rosji, do strzelania użyto pocisków starszej generacji typu Ch-555, a nie najnowszych Ch-101. Wszystkie one miały trafić w obrębie wyznaczonych celów lądowych w regonie Arktyki.

Ch-555 to pocisk manewrujący o zasięgu ok. 2500 km, który jest wersją rakiety strategicznej Ch-55, wprowadzonej do służby w latach 80. XX wieku. Zamiast głowicy termojądrowej o mocy 200 kt przenosi on głowicę konwencjonalną o masie 450 kg. Dodatkowo zmodernizowano też system naprowadzania pocisku. Rakiety weszły do służby w rosyjskich siłach powietrznych w 2000 roku. Do ich przenoszenia są przystosowane Tu-160, Tu-95MS i Tu-22M3.  

Tego samego dnia startujące z Zawityńska w obwodzie amurskim bombowce Tu-95MS prowadziły ostre strzelania z tylnych stanowisk strzeleckich uzbrojonych w działka lotnicze GSz-23 kalibru 23 mm. Jest to archaiczne rozwiązanie, całkowicie nieprzydatne współcześnie, ale znajduje się na wyposażeniu tych turbośmigłowych maszyn i Rosjanie nadal trenują jego użycie. Strzelanie odbyło się na poligonie w rejonie Irkucka.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. block

    Prawie jak sokół milenium.

  2. R

    Nie wiem ktory antyk ladniejszy Tu-95 czy B-52.

  3. Wania

    No te działka na ogonie to chyba ćwiczą na konflikt z Chinami albo Koreą północną...

Reklama