Reklama

Siły zbrojne

Rosyjski szturmowiec zestrzelony pod Marinką

fot. mil.ru
fot. mil.ru

W sieci pojawiło się nagranie, na którym zestrzelony zostaje samolot pola walki Su-25. Nagranie opublikowała strona ukraińska twierdząc, że ofiarą padła maszyna rosyjska, a do zestrzelenia doszło w rejonie miejscowości Marinka.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Nagranie jest złej jakości jednak można na nim zidentyfikować sylwetkę jednego samolotu Su-25 i dwóch operujących w parze jeszcze dalej od kamery. Samolotem, który się rozbił była prawdopodobnie czwarta maszyna - ta która operowała w parze z widoczną na pierwszym planie. Maszyna w pewnym momencie uderza o ziemię i następuje duża benzynowa eksplozja. Wybuch można byłoby uznać po prostu za efekt bombardowania przeprowadzonego przez rosyjskie Su, gdyby nie to, że w następnych sekundach widoczny jest pojedynczy biały spadochron, który opada na ziemię.

Marinka to jedna z trzech lokalizacji, w których koncentrują się najcięższe rosyjskie uderzenia na całym froncie. Od wielu tygodni trwają tam zażarte walki miejskie, a rosyjskie siły powoli i kosztem dużych strat spychają Ukraińców na zachód. Drugą taką lokację jest Bachmut, a trzecią Awdijewka.

Reklama

Su-25 to jeden z tych typów rosyjskich samolotów bojowych, który nie jest oszczędzany i jest używany bardzo intensywnie stając się prawdziwym koniem roboczym. Do tej pory Rosjanie utracili ich co najmniej 30, co sprawia, że jest to druga ich maszyna pod względem potwierdzonych strat. Na pierwszym miejscu jest śmigłowiec Ka-52. Su-25 wszystkie potwierdzone straty poniósł jednak w powietrzu – w walkach i w wypadkach lotniczych a nie np.  w wyniku uderzeń na lotniska tych samolotów jak to bywało w przypadku Ka-52.

Reklama

Komentarze (6)

 1. GB

  młodygrzyb, to niby do mnie było? Nigdzie nie widać zrzutu bomb lub wystrzelenia rakiet przez Su-25. To co tobie się wydaje za takowe to dym po MANDPADS. Przyjrzyj się dobrze. Po drugie, te Su-25 i tak są na niskiej wysokości na ziemią, na oko 500 metrów nad ziemią. Gdyby tam nie było ukraińskich systemów BUK, S-300, to ruscy wysłaliby Tu-22M3, Su-24, Su-34, aby zaorały teren ze średniej/dużej wysokości (czyli z wysokości 5000 metrów w gorę), dokładnie tak jak robiły to ruskie samoloty w Syrii. Doucz się.

  1. młodygrzyb

   Zdrowych, wesołych świąt i mokrego dyngusa kolego.A jak nie obchodzisz to i tak wszystkiego dobrego i mokrego dyngusa(taka ludowa zabawa, tradycyjna u nas od ..... zawsze)

 2. Darek S.

  Ukraińcy są na przegranej pozycji od jesieni zeszłego roku, gdy Rosjanie zdecydowali się niszczyć ich infrastrukturę krytyczną. Amerykanie nie przesłali wtedy Ukraińcom dużych ilości systemów Hawk. Wtedy okazało się, że Amerykanie wcale nie chcą im pomóc realnie. Amerykanie markują pomoc zbrojną, wydzielając im sprzęt, który pozwoli im przetrwać, ale nie wygrać. Wręcz dopingują Ruskich, żeby mocniej przyłożyli Ukraińcom, po to aby Ukraińcy sami zdecydowali się przerwać wojnę. Amerykanom nie wypada przymuszać Ukrainy do zawarcia pokoju, ale w rzeczywistości to robią. Silna Rosja jest dla USA ważniejsza od Ukrainy. Rosja to potencjalny sojusznik USA w wojnie z Chinami. Na razie Chińczycy lepiej tą partię szachów rozgrywają.

  1. GB

   Najwyraźniej żyjesz w jakiejś innej rzeczywistości... To Ukraińcy ocalili infrastrukturę krytyczną w stopniu który umożliwił im przetrwać zimę. Co więcej obecne ataki na tą infrastrukturę są co raz rzadsze, co jednoznacznie wskazuje że ruskim kończą się rakiety. To klęska ruskich. Po drugie, USA, czy ogólnie Zachód zainwestowały w Ukrainę politycznie i geostrategiczne i nie mogą się już wycofać, chyba że zrobi to sama Ukraina, a ta jak widać cały czas walczy i chce odbić kolejne okupowane tereny.

 3. Monkey

  Jeden mniej. Ciekawe, ile sprawnych im jeszcze zostało?

 4. młodygrzyb

  Ważne są wnioski z tego filmiku. Samoloty atakują bezpośrednio pozycje przeciwnika, nie z żadnej "górki". Czyli ruscy zniszczyli w okolicy OPL krótkiego, średniego jak i dalekiego zasięgu a suczka nadziała się na bardzo krótki zasięg, może naszego groma/pioruna. . Gorsze jest to że ruskie lotnictwo atakuje całymi zespołami , tutaj 4 maszyny. Atakują bezpośrednio czyli niestety ale skutecznie. Wnioski są niestety ale fatalne dla ukraińców, pokazują że ruscy uzyskują panowanie w powietrzu nad pewnymi obszarami, co to oznacza dla obrońców wiadomo.

  1. GB

   Masz jakiś dowód na to że atak był skuteczny? Jakiś filmik jak strzelaja rakietami, albo zrzucają bomby? Faktem jest zestrzelenie, nie ma dowodów na to że Su-25 cokolwiek zniszczyły. A wiesz dlaczego? Bo po zestrzeleniu jednego Su-25 reszta najzwyczajniej uciekła.

  2. Chinol

   Ja mam wniosek ze to znow pokazuje ze gdby nie pomoc zachodu - warta 150 milardow dolarow lub euro juz po Ukranie by bylo.

  3. młodygrzyb

   Ślepy jesteś czy o drogę pytasz?

 5. ja!

  ... i następuje duża benzynowa eksplozja. ... To do tych maszyn paliwem jest benzyna?. Dziwne

 6. Chyżwar

  Niestety iwan wyprygnuł z patraszutem.

Reklama