Reklama

Siły zbrojne

Rosyjski bezzałogowiec zestrzelony na Ukrainie

Rosyjski bezzałogowiec Zastawa zdobyty przez Ukraińców. Widać niewielkie uszkodzenia maszyny, które przeczą informacjom o jego zestrzeleniu. Fot. SG SZ Ukrainy
Rosyjski bezzałogowiec Zastawa zdobyty przez Ukraińców. Widać niewielkie uszkodzenia maszyny, które przeczą informacjom o jego zestrzeleniu. Fot. SG SZ Ukrainy

W rejonie Switłodarska ukraińskie siły zbrojne przechwyciły rosyjski lekki bezzałogowiec rozpoznawczy Zastawa, zbudowany na licencji izraelskiej. Maszyny tego typu znajdują się na wyposażeniu sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Jak podkreśla ministerstwo obrony Ukrainy, wskazuje na nieustające zaangażowanie jednostek rosyjskich po stronie tak zwanych separatystów.

Maszyna bezzałogowa, jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, została zestrzelona przez jedną z jednostek przeciwlotniczych biorących udział w Operacji Połączonych Sił w rejonie miejscowości Świtłodarsk, na północy obwodu donieckiego. Niewielkie widoczne uszkodzenia maszyny, obejmujące w zasadzie jedynie jeden ze stateczników, wskazują raczej na to, iż maszyna mogła wylądować po stronie ukraińskiej w wyniku błędu operatora, awarii lub przejęcia przez ukraińskie jednostki walki radioelektronicznej, choć oczywiście nie da się wykluczyć lekkiego uszkodzenia klasycznymi środkami OPL lub bronią strzelecką.

Nie podlega natomiast dyskusji fakt, iż jej obecność jest dowodem na aktywność rosyjskich sił zbrojnych w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej. Maszyny bezzałogowe są szeroko stosowane do rozpoznania i korygowania ognia artylerii przez rosyjskie jednostki obecne na wschodzie Ukrainy. Doświadczenia z tego konfliktu oraz działań w Syrii spowodowały znaczne zwiększenia nasycenia tego typu sprzętem w rosyjskich jednostkach liniowych.

image
Tabliczka znamionowa maszyny wskazuje, iż jest to bsl Zastawa wyprodukowany w Rosji. Fot. SG ZS Ukrainy

Lekkie bezzałogowce rozpoznawcze IAI Bird Eye 400 zostały przez Rosję zakupione wraz z licencja w 2009 roku, a od roku 2012 są produkowane na potrzeby sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej przez Uralskie Zakłady Lotnicze UEGA/UZGA w Jekaterynburgu należące do koncernu Rostech. Maszyny tego typu może być przenoszona przez dwuosobową obsługę wraz z zestawem narzędzi, modułem sterującym i ładowarką do akumulatorów, które zasilają elektryczny silnik i wszystkie pokładowe systemy.

Zastawa może być sterowana ręcznie lub latać w trybie automatyczny. Przy masie startowej 5,6 kg bezzałogowiec osiąga prędkość maksymalną 83 km/h i pułap około 1000 stóp (304 m). Długotrwałość lotu określono na maksymalnie 80 minut a promień działania to około 10 km, zależnie od ukształtowania terenu.

Reklama

Komentarze (14)

 1. RUDY

  Szaleństwo, wielka tajemnica jest otwarta! Teraz Rosja się nie wykręci! Drony "Zastawa" Rosja przekazuje siłom DNR i LNR od 2015 roku. Żaden sekret z tego Rosjanie nie robią. Po tym wszystkim, w jakiś sposób trzeba uważać na bandytów Bendera.

  1. Davien

   Jak na razie jedynymi bandytami i terrorystami sa tam ci co ich wysyła Rosja wiec daruj sobie kremlowska propagandę.

 2. Orthodox

  Nie wygląda na ,,zestrzelony". Bardziej jak sprowadzony na ziemię.

 3. Baśka

  Myślę, że Ukraina ma teraz kartę przetargowa ws zwrotu Donbasu i Krymu. Taki sukces, że Ho Ho Ho

  1. rED

   No przecież bo taki dron mozna kupić w każdym sklepie z dronami. Prawda?

  2. Murf

   Przy 2 milionach za sztukę? Heck sklepu.

  3. Davien

   Jak juz tam prorosyjscy terrorysci z Donbasu czołgi podobno kupowali...

 4. Zbynio

  Takie drony można kupić na ebayu...

 5. Sternik

  W 2014 roku nasz MON odrzucił propozycję zakupu Warmatów i Flyeyów gdyż nie widział potrzeby zastosowania tego typu broni w WP.

  1. dropik

   Jak mon miał odrzuci propozycję warmatów w 2014 jak jeszcze nie było co kupować. no i na szczęście dobra zmiana naprawiła to i kupila drony dla WP. A nie, przepraszam kupili tylko dla WOT

 6. Hanys

  Nie widzę problemu, tureckie drony latają nad Syrią i jest ok, to rosyjskie mogą latać nad Ukrainą :)

  1. Xb

   To powinny USA drony latać nad Kremlem !

  2. Davien

   Rozumiem więc że popierasz bandyckie działania Rosji i napaść na Ukraine? Aha, od keidy Syria jest częscią Rosji ??

  3. dropik

   Ale Turcy się do tego przyznają. Nadal nie widzisz problemu ? To już twój problem

 7. Fanklub Daviena

  Równie samozwańcza jest republika Kosowa i oddziały NATO tam stacjonujące. :)

  1. bender

   Oddziały NATO nie są samozwańcze a od końca wojny są pod mandatem ONZ (UNMiK). Wybory w Kosowie organizowało OBWE i brały w nich udział tysiące obserwatorów (w tym wielu Polaków). Polska uznała Republikę Kosowa już 9 dnia od ogłoszenia przez nią niepodległości.

  2. No skąd

   Wybory. Serbia pozwoliła?

  3. lukis

   Cały problem polega na tym ,że co USA Polsce rozkaże zarobić, to ta natychmiast to zrobi... Przypominam ,że więzień CIA w Polsce też nie było...

 8. dd

  Mam wrażenie że ktoś zaczyna budować tam WRE i uczyć ukraińców stosowania selektywnych zakłóceń. Ciekawe kto

  1. Wawiak

   My to powinniśmy robić, przy okazji zdobywając cenne doświadczenie.

 9. michalspajder

  Ma tylko uszkodzony prawy winglet, tak wyglada. Albo byl blad operatora, albo WRE, albo bron strzelecka, chociaz watpie, zeby po takim malym uszkodzeniu spadl.

  1. Urko

   Zobacz jaką ma czystą i niepodrapaną tabliczkę znamionową! Czy to nie miłe ze strony Rosjan, że w swoich dronach wysyłanych na tajne misje specjalnie montują nowe tabliczki ?(zamiast je pousuwać, skoro trzymają się tylko na klej) Dla jeszcze większego uwiarygodnienia przydałby się jeszcze własnoręczny podpis Putina...

  2. realista

   100%

  3. HeHe

   100% racji :))

 10. Kapustin

  Bravo Rostech ROZMACH TECHNOLOGII

  1. michalspajder

   I do tego zbudowany na podstawie licencji:-)))

 11. darpo

  Przecież taki samolocik to w każdym sklepie za rogiem można kupić.

 12. Władimir Putin

  Taki dron można kupić w każdym sklepie z militariami.

 13. Jarzębina Czerwona

  Super ptak

 14. wania

  Taki bsl można kupić w każdym sklepie z bsl-ami. Rosja to stan umysłu. Oni zawsze kłamią. Fanklub powie, że wiatr go zniósł i że "ich tam niet". No i że Ukraina i USA to....

Reklama