Reklama

Siły zbrojne

Rosyjska armia otrzyma 100 "arktycznych" śmigłowców

Mi-8AMTSz to najnowszy wariant śmigłowca Mi-8 w rosyjskich siłach zbrojnych - fot. mil.ru
Mi-8AMTSz to najnowszy wariant śmigłowca Mi-8 w rosyjskich siłach zbrojnych - fot. mil.ru

Rosyjskie siły zbrojne planują zakup około 100 śmigłowców Mi-8AMTSz-WA dla Dowództwa Arktycznego. Maszyny są specjalnie dostosowane do eksploatacji w rejonie podbiegunowym przez zakłady w Ułan-Ude, które przekazały już pierwszy egzemplarz do testów. 

Jak poinformował agencję TASS wiceminister obrony Jurii Borysow, planowane jest pozyskanie do 100 maszyn nowego typu, jednak wielkość zamówienia zależna będzie od wyników testów pierwszych pięciu śmigłowców, przekazanych do prób państwowych. Zgodnie z jego słowami pierwsza maszyna została już dostarczona.

Mi-8AMTSz to najnowszy wariant śmigłowca Mi-8, będącego „koniem roboczym” rosyjskich sił zbrojnych. Wersja arktyczna  Mi-8AMTSz-WA  została opracowana z własnej inicjatywy i sfinansowana ze środków należącego do do koncernu Russian Helicopters zakładu w Ułan-Ude. Prace nad prototypem rozpoczęto w grudniu 2014 roku a w lutym 2015 podpisano wstępną umowę z ministerstwem obrony Rosji na dostawę maszyn. Pięć sztuk powinno trafić do odbiorcy w pierwszej połowie bieżącego roku i rozpocząć próby w locie.

„Arktyczny” Mi-8AMTSz-WA powstał na podstawie najnowszego wariantu Mi-8AMTSz-W, wyposażonego w zmodernizowaną awionikę, systemy obserwacji optoelektronicznej i dodatkowe opancerzenie. Zastąpiono w nim rosyjskimi odpowiednikami komponenty pozyskiwane z zagranicy, takie jak ukraińskie agregaty APU czy jednostki napędowe z zakładów Motor Sicz. Maszyna napędzana jest silnikami VK-2500-03 i posiada pomocnicze źródło zasilania (APU) typu TA-14. Śmigłowiec zoptymalizowano pod kątem działania w ekstremalnie niskich temperaturach i lotu w trudnych warunkach pogodowych, podczas nocy polarnej, silnego oblodzenia i opadów śniegu. 

Reklama

Komentarze (7)

 1. ito

  Ciekaw jestem, jak się te zamienniki sprawdzają. Swoją drogą- w grudniu 2014 zaczęli, pięć sztuk do połowy 2015- niezłe tempo.

  1. purak

   I tak sie szybciej wyrobili niz nasi z Krabami

 2. gość

  Ja się czyta o tych ilościach sprzętu, które ma otrzymać rosyjska armia to od razu widać, że propaganda tam na najwyższym światowym poziomie.

  1. aptekarz

   albo szykują się na wojnę. Ciekawe z kim.

 3. olo

  Jutro napiszą że przez krysys przekładaja tą dostawę o 10 lat

 4. olo

  Jakby oni faktycznie mieli dostawać tyle sprzętu ile wypisuje D-24 to kazdy ruski żonierz miałby swój śmigłowiec,czołg i samolot 10 generacji. Ja mam tylko takie małe pytanie czy w Rosji ŚMIGŁOWIEC ARKTYCZNY top taki który ma dodatkowe walonki i onuce na wyposażeni czy faktycznie cos tam przerobili.

 5. Leo

  Może na 10 to ich stać ale 100?

 6. Nadzieja

  Napiszę tylko kilka rzeczy co naobiecywał Putin, że Rosja załatwi: Szczepionka na Ebole Most na Krym Tunel na Krym Loty turystyczne w kosmos Nowe Czołgi Super nowoczesne samoloty Łodzie podwodne Dolina Krzemowa pod Moskwą to co pamiętam na już...

 7. dwa

  w grudniu 2014 rozpoczęto prace, a już testowali jedną sztukę, 5 kolejnych do połowy roku? albo są tacy szybcy, albo coś konfabulują, wiem że nie ma co porównywać do naszych zakładów, gdzie pomysł musi "skruszeć" na półce zanim się go ruszy..

Reklama