Reklama

Siły zbrojne

Rosyjska armia korzysta z poligonów jądrowych

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosja wykorzystuje do badań nienuklearnych poligon na archipelagu Nowa Ziemia na Morzu Arktycznym, na którym w czasach ZSRR odbywały się próby jądrowe - powiedział w niedzielę rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony generał Igor Konaszenkow.

Rzecznik prasowy wyjaśnił, że celem prowadzonych obecnie badań jest potwierdzenie niezawodności arsenału jądrowego. Przedstawiciel ministerstwa obrony Rosji zapewnił, że są to eksperymenty z przeprowadzaniem eksplozji analogiczne do tych, jakie Stany Zjednoczone prowadzą w stanie Nevada.

Eksperymenty te są sposobem badań nad procesami fizycznymi zachodzącymi w ładunkach jądrowych, a używa się do nich makiet ładunków nuklearnych - wyjaśnia dziennik "Izwiestija".

Próby nuklearne ZSRR prowadził na Nowej Ziemi w latach 1954-1990. Łącznie odbyły się 132 takie testy. Moskwa zaniechała dalszych prób po podpisaniu moratorium, a następnie traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową - zapewnił generał Konaszenkow.

Rosja odnawia i rozwija infrastrukturę wojskową w swojej części Arktyki. Na wyspie Ziemia Aleksandry w archipelagu Ziemia Franciszka Józefa w 2020 roku ukończono pas startowy dla wszystkich typów samolotów. Dobiega końca budowa lotniska Temp na wyspie Kotielnyj w archipelagu Wysp Nowosyberyjskich.

Reklama
Reklama
Źródło:
PAP

Komentarze