Reklama

Siły zbrojne

Rosyjscy marynarze we Francji. Załoga pierwszego Mistrala

Rosyjski okręt szkolny zacumowany w Kronsztadzie. Fot. A. Nitka/D24.
Rosyjski okręt szkolny zacumowany w Kronsztadzie. Fot. A. Nitka/D24.

Do portu w Saint Nazaire na atlantyckim wybrzeżu Francji wpłynął rosyjski okręt szkolny Smolnyj projektu 887. Na jego pokładzie przybyli marynarze, którzy mają stanowić załogę pierwszego rosyjskiego okrętu typu Mistral.

Grupa marynarzy, którzy będą tworzyć załogę śmigłowcowca desantowego Władywostok liczy 400 osób. Okręt ten to pierwsza z dwóch jednostek typu Mistral, budowanych w stoczni STX w Saint Nazaire na zamówienie floty Federacji Rosyjskiej.

Okręt szkolny Smolnyj, zbudowany zresztą w polskiej stoczni będzie pełnił rolę pływających koszar. Taka decyzja zapadła na długo przed kryzysem ukraińskim i miała podłoże ekonomiczne. Aktualnie pozwoli także na przynajmniej częściowe odseparowanie rosyjskich marynarzy. Na serdeczną gościnę nie mają oni raczej co liczyć, czego dowiodły już protesty jakie odbyły się w dniu przybycia jednostki.

Smolnyj przypłynął do Saint Nazaire z miesięcznym opóźnieniem. Wynikało to przede wszystkim z konieczności naprawy szkód, jakie odniósł on 20 maja bieżącego roku, w trakcie zderzenia z nadbrzeżem bazy w Kronsztadzie. Remontu wymagała rufa okrętu, jako że większe jednostki cumują tam właśnie rufą do nadbrzeża.

(AN) 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.