Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie wzmacniają jednostki bezzałogowców

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Rosyjskie siły zbrojne otrzymały kolejnych pięć zestawów bezzałogowych systemów powietrznych Orłan-10. Podobne drony były używane między innymi na Ukrainie.

Jak czytamy w komunikacie rosyjskiego ministerstwa obrony, jednostki Wschodniego Okręgu Wojskowego otrzymały kolejnych pięć zestawów („kompleksów”) bezzałogowców typu Orłan-10. Drony tego typu mogą prowadzić działania przez okres do 18 godzin, na wysokości od kilkudziesięciu do kilku tysięcy metrów.

Systemy Orłan-10 są zdolne do transmitowania informacji o celach do operatorów w czasie rzeczywistym. Były wielokrotnie używane przez stronę rosyjską w trakcie konfliktu na Ukrainie, kilka z nich zostało zestrzelonych. Mogą operować w odległości do około 120 km od stacji kontroli. Rosyjski resort obrony zapowiada, że do Wschodniego Okręgu Wojskowego trafi kolejna partia systemów Orłan-10 i Forpost, a także nowsze bezzałogowce, zdolne do lotów na większe odległości.

Czytaj więcej: Bezzałogowiec Orłan-10. Rosyjskie "oczy" nad Ukrainą

Rosyjska armia od kilku lat zdecydowanie zwiększa intensywność wykorzystania systemów bezzałogowych. Są one używane między innymi do korygowania ognia artylerii, w tym rakietowej. Amerykańskie siły zbrojne traktują pododdziały BSL sił Federacji współdziałające z artylerzystami jako poważne zagrożenie, co jest wynikiem doświadczeń z konfliktu ukraińskiego.

Czytaj więcej: Rosyjska artyleria i bezzałogowce zagrożeniem dla Amerykanów 

 

Reklama

Komentarze (2)

 1. tak tylko pytam...

  Jak to, bezzałogowce rosyjskie były używane na Ukrainie? Przecież na wszystkich portalach czytam wpisy użytkowników, że armia ukraińska walczy z własnym narodem, a nie z rosyjskimi wojskami. To jak to jest? To w końcu Rosja jest tym bandyckim państwem atakującym zbrojnie sąsiednie państwo, czy nie?

  1. Zenio

   Takie drony mozna kupic w kazdym sklepie z dronami. :-)

  2. doug

   Jest tam ATO, czyli walcza z teroryzmem. Dzieki temu obie strony nie musza stosowac konwencji i praw wlasciwych typowej wojnie panstwo-panstwo. Mimo werbalnych komunikatow o agresji rosyjskiej nikt nie wypowiedzial wojny, ani nie ostrzelal tych atakujacych Krym i Donbas. Po prostu nikt nie chce wojny, a jedynie chca sie zabijac.

 2. Derek

  Dobre systemy zakłócające i po problemie z dronami.

  1. tak tylko...

   Z tym zakłócaniem, to chyba nie jest do końca taka prosta sprawa...

  2. nikt2

   Amerykańskimi czy Izraelskimi też ? Masz racje, Iran jednego tak przejął ( a moze i dwa ?)

Reklama