Siły zbrojne

Rosjanie grożą władzom Cypru

Brytyjski Eurofghter Typhoon startuje z bazy Akrotiri na Cyprze / Fot. J. Sabak/ defence24.pl
Brytyjski Eurofghter Typhoon startuje z bazy Akrotiri na Cyprze / Fot. J. Sabak/ defence24.pl

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa w środę ostrzegła władze Cypru, by nie zgadzały się na rozmieszczenie na swoim terytorium wojsk USA. Taka decyzja spotkałaby się z reakcją Moskwy i pociągnęła za sobą "niebezpieczne i destabilizujące skutki" - powiedziała.

Władze w Moskwie zwróciły uwagę na "antyrosyjskie plany" dotyczące Cypru i amerykańskich sił zbrojnych, które rozważają utworzenie na terytorium tego wyspiarskiego państwa wysuniętych baz operacyjnych dla swoich żołnierzy - oświadczyła Zacharowa na briefingu w Moskwie.

Z różnych źródeł otrzymujemy informacje, że Stany Zjednoczone aktywnie rozważają opcje rozbudowania swojej obecności wojskowej na Cyprze. Cel nie jest ukrywany - chodzi o stworzenie przeciwwagi dla rosnących rosyjskich wpływów w regionie w obliczu pomyślnej operacji rosyjskich sił zbrojnych w Syrii.

Rzeczniczka MSZ Federacji Rosyjskiej Maria Zacharowa

Według jej słów amerykańska delegacja dokonała inspekcji potencjalnych lokalizacji baz, a Waszyngton prowadzi intensywne rozmowy z władzami w Nikozji na temat pogłębienia współpracy wojskowej.

Rosja wielokrotnie ostrzegała władze cypryjskie, by nie dopuściły do dalszej militaryzacji wyspy. "Fakt, że (Cypr) jest wciągany w plany USA i NATO we wschodniej części Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie, nieuchronnie doprowadzi do niebezpiecznych i destabilizujących skutków dla samego Cypru" - ostrzegła.

Jak dodała, "w Moskwie nie możemy zignorować antyrosyjskiego elementu w tych planach (USA)". "Jeśli zostaną one wdrożone, będziemy zmuszeni do podjęcia środków zaradczych" - podkreśliła. Cypr jest popularnym miejscem wyjazdów dla rosyjskich turystów, a wielu zamożnych Rosjan lokuje swoje pieniądze w cypryjskich bankach lub posiada tam nieruchomości.

Na Cyprze, który w przeszłości był brytyjską kolonią, znajdują się dwie brytyjskie bazy wojskowe. Jak pisze agencja Reutera, nic nie wiadomo o tym, by swoje bazy miały tam USA. Należy jednak przypomnieć, że amerykańskie siły zbrojne korzystają z instalacji brytyjskich np. z Akrotiri operują maszyny rozpoznawcze U-2. 

Źródło:
PAP

Komentarze (10)

 1. AWU

  @ech: Moskale nie są naszymi "braćmi" ... na przełomie 1914/1915 daliśmy im jak to mówi się u nas na Podhalu "kopa do życi" na przedpolach Twierdzy Kraków powtórzonego w 1920 r pod Warszawą i Komorowem. Gdy przyszli do nas w 1945r był to dla miasta szok ...

 2. Davien

  Panie ktos, a jakie państwo sie zgodzi wpuscic Rosjan do siebie?? Asad się zgodził i juz nie ma praktycznie nic do powiedzenia:)) Panie xyz, jak widac Cypr nie chce miec nic wspólnego z Rosyjskimi bazami, za dobrze wie jak to sie kończy:)

 3. Gwarek

  Widać że Rosjanie powoli przejmują Morze Śródziemne pod swoje władanie, zawłaszczyli już Morze Czarne, spacyfikowali Turcję przez wciągnięcie jej do współpracy, przejęli Syrię i rozszerzają władztwo wbrew USA!

 4. ktos

  Baza USA jezeli nawet bedzie bedzie na zaproszenie Cypru. Jezeli Rosja chce niech dogada sei z jakims panstwem ktore zgodzi sie na obecnosc wojsk rosyjskich na swoim terytorium. Ciekawe ilu bedzie chetnych.

 5. lekka

  typowa rosja jest typowa. oni rozumieja tylko argument sily, z nimi sie nie dyskutuje.

 6. xyz

  W czym problem , niech Rosja zbuduje bazy na Cyprze?!. Głupszej rzeczniczki dawno nie czytałem. Kogo oni -Rosjanie, zatrudniają???!!!.

 7. dim

  Artykuł wspomniał o rosyjskich groźbach, ale nie wyjaśnie tła. Więc po kolei: Że Rosja, ani neutralność nie chronią Cypru przed Turcją, to wie już każde dziecko, w tamtej okolicy, patrz rok 1974, gdy to wyspa zaliczana była do bliskich współpracowników ZSRR, pośród państw niezaangażowanych, kupowała także rosyjską broń (prócz zachodniej). Ruskie palcem nie kiwnęli w jej obronie. Gdy kilka lat temu eurofinansjera napadła na cypryjskie imperium bankowe, Cypr wszystko zagraniczne faktycznie przekazać musiał, za ułamek wartości, Deutsche Bankowi i jego najbliższym współpracownikom, choć jego sytuacja ekono bynajmniej nie była lepsza, niż banków cypryjskich i który prał jeszcze więcej (rosyjskich) pieniędzy, niż Cypr... Rosja tym razem mogła pomóc, chodziło raptem o kilka miliardów Euro, ale miała to w nosie. Podpuściła także Greków (wiosną 2015), obiecując i 5 mld na wykonanie gazociągu, spłatnego potem z opłat tranzytowych, i kwoty potrzebne na wyjśćie z waluty Euro (obliczane na 20 mld). Po czym NIC NIE DOTRZYMAŁA. I choć premier Grecji jest w tej chwili w Moskwie, Rosja jest w oczach niemal wszystkich Greków, a nie tylko Cypryjczyków, parnerem co najwyżej handlowym. W żadnym razie nie strategicznym. I teraz dochodzimy do sedna. Cypr ma wielkie złoża gazu, pod morskim dnem, po które sięga Turcja, a Cypr osłaniany jest - ale to dosłownie, a rzecz dzieje się na morzu - osłaniany jest przez okręty Grecji, USA, Francji i Iotnictwo USA, Grecji, Egiptu i Izraela. I gdzie tu ma czelność wp[...] swe łapy Rosja ? Ta, która niczego nie dotrzymuje i na której tylko dureń jeszcze mógłby polegać ?

 8. Lord Godar

  A co będą robić? Będą taranować płynące na Cypr statki i okręty? A Putin wyciągnie z cypryjskich kont swe skrywane miliony dolarów? Zaczyna się wokół Rosji znowu ciasno robić i będą mieli problem z oddychaniem , a i trzeba będzie znowu następne rubelki wydać co by groźby o przeciwdziałaniu nie były gołosłowne ...

 9. ech

  o matko... a co z Rosją "rozmieszczającą swoje wojska na Krymie i zagarniętych ziemiach Ukrainy i Gruzji ??? mam nadzieję że KOŃCZĄ się czasy poniżenia jakie funduje nam Rosja... i że sami zwykli Rosjanie(nasi bracia) w końcu zrobią porządek demokratyczny z "władzami" pochodzącymi korzeniami w 1917 roku....

 10. Mirek

  Rosja jest mistrzem świata w grożeniu innym krajom zaraz za nimi chiny