Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie formują ochotniczy batalion czołgów

Formacje ochotnicze najpewniej otrzymają sprzęt gorszego typu np. T-72B (zdjęcie poglądowe)
Formacje ochotnicze najpewniej otrzymają sprzęt gorszego typu np. T-72B (zdjęcie poglądowe)

Władze rosyjskie wciąż nie ogłosiły powszechnej mobilizacji, zatem każde uzupełnienie strat w żołnierzach organizowano przy pomocy cichego dodatkowego poboru i wynajmowaniem najemników z całego świata. Jednak jak widać, nie wystarcza to rosyjskiemu dowództwu, które poszukuje ochotników do… batalionu czołgów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Do wstąpienia w szeregi tej jednostki mają zachęcić ulotki umieszczane w tym wypadku w obwodzie niżnonowogrodzkim. Obecnie na terenie całej Federacji Rosyjskiej trwa próba formowania nowych jednostek wojskowych z zaciągu ochotniczego. Wcześniej na terytorium Permu zgłoszono utworzenie dwóch batalionów ochotniczych „Parma" i „Młot", a w Baszkirii utworzono batalion im. Minigali Shaimuratova. Osoba, która zgłosi się do takiego batalionu, ma otrzymać jednorazowo 200 000 rubli (15 214,44 zł zgodnie z kursami walut na dzień 11.07) i 250 000 rubli miesięcznie (19 018,05 zł na dzień 11.07). Kontrakt wojskowy ma trwać 6 miesięcy, a ochotnicy otrzymają również status weterana bojowego i inne korzyści.

Dla porównania obecnie ochotnicy do Grupy Wagnera za 4-miesięczny kontrakt otrzymują pensją 240 000 rubli miesięcznie (18257,33 zł na dzień 11.07), co wraz z premią szacowaną na 150 000-700 000 rubli daje naprawdę dobry jak na rosyjskie standardy zarobek. Ochotnicy są szkoleni w Molkino i rekrutują do inżynierów, artylerii, wojsk pancernych i innych specjalności.

Reklama

Oczywiście warto nadmienić, że aby pobierać pensję żołnierz powinien żyć, a zważywszy na sposób prowadzenia walk, przez rosyjskie dowództwo jest to kolejne wyzwanie, jakie czeka przed rekrutem, zważywszy również na sprawność rosyjskiego systemu transportu rannych i jakości ich medykamentów (np. zgniłe bandaże z lat 70. XX wieku).

Czytaj też

Zważywszy na obecnie dostępny sprzęt, nowi czołgiści byliby szkoleni na starszych typach wozów, które Rosjanie mają jeszcze w jednostkach np. T-72B. Chociaż mogą to także być jeszcze starsze maszyny przywracane z "płytkiej" rezerwy w postaci T-72A czy T-80B.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Lek

  Ciekawe czy taki ochotnik ma przychodzić ze swoim czołgiem : )

  1. gregoz68

   Młot cepowi wystarczy:)

  2. Chyżwar

   @gregoz68 Właśnie oplułem przez ciebie monitor ;)

 2. papa lebel

  Suicide Squad....? Terry Gilliam powinien to sfilmować :)

 3. easyrider

  Niedługo reaktywują te defiladowo-filmowe T-34. Ciekawe czy tym dabrawolcom ofiarują obok kasy trumnę i pochówek w pakiecie, czy tylko standardowe porzucenie zwłok lub zakopanie w zbiorowej mogile?

  1. gregoz68

   Bohaterskie T26 zdobywały Grodno,

Reklama