Siły zbrojne

Rosja: transportowiec uzbrojenia dla Flotylli Kaspijskiej

Transportowiec uzbrojenia WTR-79 - fot. Andrzej Nitka
Transportowiec uzbrojenia WTR-79 - fot. Andrzej Nitka

Z Bałtyku na Morze Kaspijskie przebazowany został rosyjski transportowiec uzbrojenia WTR-79 proj. 20360 (Dubniak). Jednostka ta wchodziła dotąd w skład Floty Bałtyckiej i bazowała w porcie Łomonosowsk koło Sankt Petersburga.

Skierowanie tego okrętu na strategiczny ważny dla Rosji akwen ma najprawdopodobniej związek z trudnościami z realizacją państwowego planu zakupu uzbrojenia na rok 2013. W ramach którego Flotylla Kaspijska miała być między innymi wzmocniona przez transportowiec uzbrojenia proj. 20360 (Dubniak).

Zapewne miała to być druga jednostka tego typu, budowana od 2007 r. w stoczni Okskaja Sudowierf’ z leżącej na wschód od Moskwy miejscowości Nawaszino nad rzeką Oka. Firma ta mocno obciążona seryjną budowa tankowców, nie była zdolna do jej ukończenia. W związku z tym kadłub transportowca został przeholowany do stoczni Wołga w Niżnym Nowgorodzie, gdzie ma zostać ukończony i być może zastąpi prototypową jednostkę we Flocie Bałtyckiej. 

(AN)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.