- Wiadomości
Rosja: Rada Federacji rekomenduje zmianę doktryny użycia broni jądrowej
Wyższa izba rosyjskiego parlamentu Rada Federacji w środę zarekomendowała rosyjskiej Radzie Bezpieczeństwa zmianę dokumentu określającego procedury użycia przez Rosję broni jądrowej - podała RIA Nowosti. Rekomendacja nie ma charakteru wiążącego prawnie.

Jak wskazuje agencja, dokument dotyczy odpowiedzi na hipotetyczne wykorzystanie przeciwko Rosji broni hipersonicznej i innej, niejądrowej broni strategicznej.
W posiedzeniu komisji ds. obrony Rady Federacji, podczas którego przyjęto rekomendacje, uczestniczyli senatorowie, przedstawiciele ministerstwa obrony, sztabu generalnego i Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.
W październiku prezydent Władimir Putin mówił, iż rosyjska doktryna nuklearna nie przewiduje uderzenia prewencyjnego, a jedynie cios w odwecie na atak na Rosję. "W naszej koncepcji wykorzystania broni jądrowej nie ma uderzenia prewencyjnego. My mamy system ostrzegania o ataku rakietowym. Kiedy upewnimy się, że przeprowadzany jest atak na terytorium Rosji, to po tym zadajemy cios odwetowy. Oczywiście, jest to światowa katastrofa, ale my nie możemy być inicjatorem katastrofy" - przekonywał.
WIDEO: Rakietowe strzelania w Ustce. Patriot, HOMAR, HIMARS