Reklama

Siły zbrojne

Rosja – prototypowy wielofunkcyjny kuter modułowy

Model kutra  proj. 23370 fot. A. Nitka
Model kutra proj. 23370 fot. A. Nitka

W miejscowości Łytkarino leżącej nad rzeką Moskwą w obwodzie moskiewskim zwodowano prototypowy wielofunkcyjny kuter modułowy proj. 23370. Budowa jednostki noszącej alfanumeryczne oznaczenie SMK-2093 została zakończona 2 lipca br., przez należącą do grupy Tietis firmę Kampo, która ma swoją siedzibę w miejscowości Opiechowo-Zujewo nad rzeką Kliaz´mą również w obwodzie moskiewskim.

Firmie tej specjalizującej się dotychczas w aparatach oddechowych rożnego przeznaczenia, udało się zdobyć kontrakt na budowę serii 12 wielofunkcyjny kutrów modułowych proj. 23370, które mają zostać zbudowane do 2015 r. Osiem jednostek tego typu w tym prototyp ma służyć we Flocie Bałtyckiej a pozostałe we Flotylli Kaspijskiej.

Koncepcja tego typu okrętów jest autorskim projektem firmy Kampo, realizowanym w odpowiedzi na wymagania rosyjskiej floty. Jednostki te zostały zaprojektowane w układzie katamarana. Ich cechą charakterystyczną jest modułowa budowa, pozwalająca po demontażu na transport ich w dowolny rejon świata za pomocą środków transportu drogowego, kolejowego i wodnego zarówno śródlądowego jak i morskiego.

Również w kwestii wyposażenia specjalistycznego oparto się na koncepcji wymiennych modułów umieszczonych w kontenerach, które można posadowić pokładzie roboczym o powierzchni 100 m² ulokowanym za nadbudówką.

Dzięki temu możliwe jest szybkie przystosowanie kutrów do pełnienia różnorodnych funkcji. I tak będą one mogły pełnić funkcje jednostek poszukiwawczo-ratowniczych, nurkowych, pożarniczych, odbioru zanieczyszczeń ropopochodnych, tendrów oznakowania nawigacyjnego lub urządzeń fizycznego zabezpieczenia portów.

(AN)

 

Reklama

Komentarze

    Reklama