Siły zbrojne

Rosja: pierwsze seryjne T-14 Armata w przyszłym roku

Fot. Dmitriy Fomin/CC BY 2.0
Fot. Dmitriy Fomin/CC BY 2.0

Jak poinformowała rosyjska korporacja Rostec, na przyszły rok planowane jest dostarczenie rosyjskiej armii pierwszej partii seryjnej czołgów podstawowych nowej generacji T-14 Armata. Obecnie trwa rozpoczęta latem produkcja seryjna tych czołgów.

Informację tą przekazał oficjalnie szef Rostecu Siergiej Czemiezow. W sierpniu br. rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturow poinformował o oficjalnym rozpoczęciu produkcji seryjnej czołgów podstawowych T-14 Armata, a jeszcze w kwietniu br. Czemiezow przekazał lokalnym mediom informacje o odbyciu przez T-14 Armata cyklu badań i testów w warunkach bojowych w Syrii.

Z kolei na otwarciu Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technologicznego "Armija-2020" przedstawiciele rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego poinformowali, że są gotowi na rozpoczęcia produkcji i sprzedaży czołgów Armata na eksport dla rosyjskich sojuszników. Wśród państw tych wymienia się m.in. Białoruś, Egipt, Indie i Wietnam, które są stałymi odbiorcami rosyjskich systemów uzbrojenia i miały wyrazić zainteresowanie tym czołgiem podstawowym nowej generacji. 

image
Reklama

Wszystko wskazuje na to, że T-14 Armata będzie pierwszym na świecie seryjnie produkowanym i wprowadzonym do służby liniowej czołgiem podstawowym IV generacji. Wóz ten został zaprojektowany w zupełnie nowym układzie konstrukcyjnym z bezzałogową i lekko opancerzoną wieżą oraz silnie opancerzonym kadłubem, a główny nacisk położony jest na maksymalne zwiększenie przeżywalności załogi. Dodatkowo według oficjalnych danych rosyjskiego resortu obrony penetracja pancerza uzyskiwana przez uzbrojenie T-14 Armata ma być prawie dwukrotnie większa niż obecnie używanych innych najnowszych modeli rosyjskich czołgów podstawowych takich jak T-72B3M, T-80BWM czy T-90M.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podpisało z koncernem UWZ w trakcie Międzynarodowego Forum Techniczno-Wojskowego "Armia 2018" pierwszy kontrakt na seryjne dostawy czołgów podstawowych T-14 Armata i bazujących na jego podwoziu ciężkich bojowych wozów piechoty T-15 Armata dla SZ FR. Według zapisów umowy dostarczone mają zostać 132 pojazdy obu typów. Na chwilę obecną na uzbrojeniu jest po ok. 20 wozów produkcji przedseryjnej. Dodatkowo opracowywane mają być także inne wersje specjalistyczne takie jak rakietowy niszczyciel czołgów T-17.

Komentarze