Siły zbrojne

Rosja: Ostatni Bujan dla Flotylli Kaspijskiej

Machaczkała na targach IMDS 2013 fot. A. Nitka
Machaczkała na targach IMDS 2013 fot. A. Nitka

Z Sankt Petersburga w rejs do miejsca swojego bazowania czyli Astrachania nad Morzem Kaspijskim wyruszył mały okręt artyleryjski Machaczkała (015), trzecia i ostatnia jednostka proj. 21630 Bujan. Całą trasę pokona ona śródlądowymi drogami wodnymi. Trasa rejsu tego okrętu będzie biegła przez: rzekę Newa, jezioro Ładoga, rzekę Swir’, jezioro Onega, kanał Wołgo-Bałtycki, zalew Rybiński oraz Wołgę.  

Machaczkała została zbudowana przez stocznię Ałmaz z Sankt Petersburgu (numer stoczniowy 703). Jej budowa trwała bardzo długo, bo położenie stępki miało miejsce 24 marca 2006 r., a zwodowano ją 27 kwietnia 2012 r. Co wynikało przede wszystkim z przerw w jej finansowaniu. Okręt został zwodowany prawie całkowicie wyposażony i uzbrojony z wyjątkiem armaty kal. 100 mm А190-01, nie dostarczonej na czas przez firmę Arsenał co wygenerowało kolejne opóźnienia. Jednostka weszła do służby 4 grudnia 2012 r., jednak brak możliwości przejścia na Morze Kaspijskie śródlądowymi drogami wodnymi w okresie zimowym i chęć zaprezentowania jej podczas targów IMDS 2013, opróżniło przebazowanie o kilka miesięcy. 

We Flotylli Kaspijską okręt dołączy do jednostek tego samego typu Astrachań (012) i Wołgodońsk (014), które służą na tym samym akwenie już od jakiegoś czasu.

(AN)

Komentarze