Reklama

Siły zbrojne

Rosja: nowe haubice i drony dla artylerii

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak poinformował rosyjski dziennik Izwiestija, Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zapowiedziało dostawy nowych armatohaubic samobieżnych 2S19M2 Msta-SM dla pododdziałów artylerii lufowej Południowego Okręgu Wojskowego.

Pierwsze Msta-SM miały trafić na południe Rosji, a w tym roku do służby liniowej miało trafić łącznie 36 egzemplarzy tych systemów. Dostawy mają być realizowane przez najbliższe dwa lata i pozwolić na zdecydowane zwiększenie siły ognia rosyjskich jednostek wojskowych na Kaukazie Północnym. Wcześniej systemy te miały trafić do Zachodniego Okręgu Wojskowego.

2S19M2 Msta-SM to najnowsza, zmodernizowana wersja radzieckiej armatohaubicy samobieżnej 2S19 Msta-S, która została opracowana w połowie lat 80. XX wieku jako następca systemu 2S5 Hiacynt. System jest uzbrojony w haubicoarmatę 2A64 kal. 152 mm zamontowaną w dużej, obrotowej wieży osadzonej na specjalnym nośniku gąsienicowym zaprojektowanym z wykorzystaniem podzespołów czołgów podstawowych T-72 i T-80. Obecnie eksploatowane 2S19 są modernizowane przy okazji remontów kapitalnych do wersji 2S19M1 podczas gdy systemy 2S19M2 są produkowane od nowa.

image
Reklama

2S19M2 Msta-SM otrzymała nową, zmodernizowaną armatę 2A64M2 kal. 152 mm, ulepszoną elektronikę i system kierowania ogniem, nowy system nawigacji satelitarnej, a także zmodernizowany układ ładowania amunicji. Dzięki tym modyfikacjom zmniejszono o połowę czas potrzebny do zajęcia stanowiska ogniowego, znacząco zwiększono zasięg skuteczny prowadzonego ognia, a także szybkostrzelność, która wzrosła z 8 do ponad 10 strz./min. Dodatkowo wprowadzono także możliwość bezpośredniej wymiany informacji oraz kierowania ogniem tych armatohaubic w trybie automatycznym zarówno z punktu dowodzenia dowódcy baterii czy dywizjonu, jak i bezpośrednio z poziomu dowódcy poszczególnej jednostki ogniowej.

Dodatkowym wsparciem jakie mają otrzymać baterie artylerii lufowej przezbrajane w systemy 2S19M2 Msta-SM są rozpoznawcze bezzałogowe statki powietrzne. Obecnie w służbie liniowej znajdują się już drony Orlan-10, które mają być wsparte nowymi Orlan-30, których dostawy miały rozpocząć się jeszcze w tym roku. Bezzałogowce wyposażone w system optoelektroniczne i dalmierze laserowe pozwalają na znacząco rozszerzenie świadomości sytuacyjnej artylerzystów, dzięki możliwości wykrywania i przekazywania dokładnych współrzędnych celów przeciwnika.

Reklama

Komentarze

    Reklama