Reklama

Siły zbrojne

Rosja: kuter otrzymał imię kapitana piechoty morskiej, który zginął na Ukrainie

Autor. Zielenodoskij Zawod im. A. M. Gorkiego

Dzisiaj w Kronsztadzie w Leningradzkiej Bazie Wojenno-Morskiej miała miejsce uroczystość podniesienia bandery na trzech małych jednostkach pływających. Jedna z nich otrzymała nazwę Władimir Nosow. Jest to chyba pierwszy przypadek w Marynarce Wojennej Rosji nadania jednostce pływającej nazwy żołnierza, który zginał w czasie wojny na Ukrainie. Kapitan Nosow zginął 26 marca podczas działań dowodzonej przez siebie kompanii desantowo-szturmowej batalionu piechoty morskiej 336.Brygady Piechoty Morskiej, stacjonującej w Bałtijsku (w Obwodzie Kaliningradzkim). Tam też stacjonować też będzie kuter noszący jego imię. Pośmiertnie został on odznaczony gwiazdą bohatera Federacji Rosyjskiej. Szkoda, iż wyborem takiej nazwy Rosja brnie w swoją wojenną propagandę antyukraińską.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Bandery podniesiono na dwóch kutrach przeciwdywersyjnych projektu 21980 (typu Graczonok) i holowniku redowym projektu 705BM. Holownik redowy otrzymał oznaczenie RB-60 i trafił do Leningradzkiej Bazy Wojenno-Morskiej. To tej bazy trafił również jeden z kutrów przeciwdywersyjnych, a drugi, wspomniany Władimir Nosow, do Bałtijskiej Bazy Wojenno-Morskiej. Początkowymi nazwami kutrów były prawdopodobnie P-468 i P-471, a dodatkowo noszą one numery taktyczne 651 i 652, umieszczone na burtach.

Autor. Zielenodoskij Zawod im. A. M. Gorkiego

Kutry przeciwdywersyjne projektu 21980 budowane są seryjnie w trzech stoczniach. Wcielone dzisiaj kutry, o numerach budowy 991 i 992, są jedenastą i dwunastą jednostką zbudowaną w stoczni Zielenodoskij Zawod im. A. M. Gorkiego. W tej stoczni 10 czerwca wodowano kolejną trzynastą jednostkę z serii (numer stoczniowy 993). W stoczni Wostocznaja Wierf we Władywostoku zbudowano serię siedmiu bliźniaczych kutrów, a w stoczni Wympieł w Rybińsku serię ośmiu, a dziewiąty kuter (numer stoczniowy 01229) został niedawno wodowany.

Reklama

Stępki pod oba kutry zbudowane w Zielenodolsku położono 7 sierpnia 2020 roku, a wodowano je 23 lipca 2021 roku. Po próbach stoczniowych i państwowych zostały przekazane aktami zdawczo-odbiorczymi podpisanymi 10 i 17 czerwca 2022 roku. Kutry tego projektu wchodzą w skład wszystkich czterech flot Marynarki Wojennej Rosji i Flotylli Kaspijskiej. Są wykorzystywane przez poszczególne oddziały specjalnego przeznaczenia do walki z podwodnymi dywersyjnymi siłami i środkami. Praktycznie w każdej większej rosyjskiej bazie morskiej stacjonuje taki oddział. Jeden z takich kutrów chroni również rosyjską bazę w syryjskim porcie Tartus. Oprócz tego cztery kutry wchodzą w skład jednostek morskich Rosgwardii.

Autor. Zielenodoskij Zawod im. A. M. Gorkiego

Kutry typu Graczonok mają około 139 ton wyporności standardowej przy 31 m długości i 7,4 m szerokości. Rozwijają prędkość 23 węzłów i mają zasięg 200 mil morskich oraz autonomiczność od bazy wynoszącą 5 dni. Ich uzbrojenie składa się z czterech wyrzutni rakiet przeciwlotniczych 9K38 Igła oraz pojedynczego wkm kalibru 14,5 mm MTPU-1 Żało. Do zwalczania płetwonurków nieprzyjaciela kuter dysponuje dziesięciolufowym granatnikiem kalibru 55 mm DP-65A oraz dwulufowym granatnikiem kalibru 45 mm DP-64. Również płetwonurkowie wchodzący w skład oddziału i przebywający na tych kutrach uzbrojeni są w specjalną broń pozwalającą walczyć pod wodą. Kuter wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt do nurkowania łącznie z komorą dekompresyjną.

Reklama

Komentarze (2)

 1. [email protected]

  Co do nazw to mi sie nie podoba kasowanie nazw okretow i forow generalow - bohaterow wojny secesyjej z Polydnia. Dotyczas bylo tak ze np general Lee - czczony byl po obu strnach, a teraz jest kasowany za to np gen Schermana zostawili. A przeciez slynne spalenie Atlanty i marsz Szermana przez Georgie - to pierwsza w swiecie nowozytnym wojna totalna (palil plony i zabijal nawet zwierzeta) Nie kradl zboza jak Rosjanie by sprzedac Afryce, ale zwczajnie zabijal wsztsko co bylo. W kazdtm razie to uwazam za niesprawieiwe.

  1. Valdore

   No i juz mamy typowy skowyt rustrolla. Ale jak widać zrobisz wszystko za kilka zakrwawionych rubli i usprawiedliwisz najwieksza podłośc i zbrodnei raszystów.

  2. [email protected]

   A co ma wspolnego zmiana nazw w USa z czasow wojny secejnej z Rosja? Moze ta wojna juz niektrm szkodzi? Jestes pewien ze to ten temat?:) Brzmi jak skowyt - tylko nie widomo na jaki temat/

 2. Valdore

  Szkoda ze na M. Czarne nei trafi. mógłby podzielic los imiennika.

  1. Wania

   ...tam mógłby dopłynąć do Moskwy.

Reklama