Reklama

Siły zbrojne

Rosja kupi francuskie katamarany desantowe

Francuski katamaran desantowy, takie jednoski (zapewnie) zakupią Rosjanie - fot. US Navy
Francuski katamaran desantowy, takie jednoski (zapewnie) zakupią Rosjanie - fot. US Navy

Rosyjska agencja prasowa ITAR-TASS poinformowała, że ambasador Rosji we Francji Aleksandr Orłow oznajmił że Rosja planuje zakupić dla swych śmigłowcowców desantowych typu Mistral francuskie katamarany desantowe.Jednostkami tymi są kutry typu EDA-R (Engin de Débarquement Amphibie Rapide) budowane przez stocznię CNIM (Constructions industrielles de la Méditerranée) z Boulogne-sur-Mer. Jak dotąd dla francuskich śmigłowcowców zbudowane zostały cztery takie katamarany.

Zakup francuskich środków desantowych, które charakteryzują się nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi oraz w pełni są przystosowane do współpracy z nosicielami jest na pewno rozsądnym rozwiązaniem. Budzi jednak pewne zdziwienia bo jak dotąd zapowiadano, że rosyjskie śmigłowcowce otrzymają kutry desantowe rodzimej konstrukcji.

W przypadku gdy te zapowiedzi się potwierdzą, francuskie firmy zyskają kolejny intratny kontrakt. Na tym może się nie skończyć, bo według słów ambasadora Rosja zaproponuje Paryżowi udział francuskich firm w adaptacji bazy we Władywostoku do przyjęcia śmigłowcowców.

(AN)
Reklama

Komentarze

    Reklama