Reklama

Siły zbrojne

Rosja kupi bezzałogowce w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, bo "krajowe produkcje są znacznie gorsze"

Maszyna bezpilotowa typu United 40 . –fot. Adcom Systems
Maszyna bezpilotowa typu United 40 . –fot. Adcom Systems

Jak podają anonimowe źródła wojskowe, Rosja planuje zakupić samoloty bezzałogowce  dalekiego zasięgu United 40 produkcji Adcom Systems.Agencja Ria Novosti podała, iż zgodnie z informacjami pochodzącymi od anonimowych źródeł w rosyjskiej armii, planuje ona zakup co najmniej dwóch maszyn bezpilotowych United 40 Block 5. Producentem tych maszyn jest firma Adcom Systems ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Więcej: Rosjanie nie będą już kupować BSL za granicą

United 40 jest maszyną zdolną działać na średnim pułapie do 7 tysięcy metrów i pozostawać w powietrzu do 120 godzin, dzięki charakterystyce lotu zbliżonej do szybowca, wysokiej doskonałości aerodynamicznej i hybrydowej jednostce napędowej. Maszyna osiąga prędkość do 220km/h z ładunkiem wyposażenia rozpoznawczego o masie do 100kg.

Rosja decyduje się na zakupy maszyn bezpilotowych za granicą, gdyż jak przyznał minister obrony Siergiej Szojgu, pojazdy rodzimej produkcji reprezentują znacznie gorsze parametry od zagranicznych UAV. Tymczasem wojna Gruzińska w 2008 i działania na Kaukazie wyraźnie dowiodły słabość Rosji w dziedzinie rozpoznania i śledzenia dynamicznie zmiennej sytuacji taktycznej. Jak wskazują eksperci, Rosja potrzebuje co najmniej 100 UAV średniego i dalekiego zasięgu, dla skutecznego zabezpieczenia informacyjno-rozpoznawczego swoich działań.

Więcej: Wygląd rosyjskiego Predatora ujawniony

Siły Zbrojne Rosji pozyskują pojazdy bezzałogowe z różnych źródeł, do czasu osiągnięcia przez rodzime produkty odpowiedniego poziomu technologicznego - brzmią oficjalne deklaracje. Nie powinno to nikogo dziwić, natomiast interesujący jest wybór dostawcy w postaci  firmy Adcom z siedzibą w Abu Dabi.

(JS)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama