Reklama

Siły zbrojne

Rosja: Haubice Koalicja-SW trafią do Zachodniego Okręgu Wojskowego

Fot. Vitaly V. Kuzmin (Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)
Fot. Vitaly V. Kuzmin (Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Ministerstwo obrony narodowej Federacji Rosyjskiej poinformowało, że 18 egzemplarzy samobieżnych haubic Koalicja-SW trafi do Zachodniego Okręgu Wojskowego w 2021 roku. 

Według oficjalnego komunikatu, w tym roku Kreml planuje dostarczyć 18 egzemplarzy samobieżnych haubic Koalicja-SW. Trafią one do 2. Gwardyjskiej Tamańskiej Dywizji Zmechanizowanej. Prawdopodobnie stanie się to do lata 2021 roku, ponieważ zgodnie z planami we wrześniu wezmą one udział w międzynarodowych ćwiczeniach Zachód-2021.

2S35 Koalicja-SW to nowa generacja rosyjskiej samobieżnej haubicy gąsienicowej opartej na podwoziu 2S19 wyposażonym w nową wieżę. O dostawach Koalicji-SW dla armii po raz pierwszy poinformowano w maju zeszłego roku, kiedy to osiem haubic 2S35 trafiło do jednostki wchodzącej w skład Centralnego Okręgu Wojskowego. 

Najnowsza rosyjska haubica samobieżna 2S35 Koalicja-SW jest przewidziana nie tylko jako następca wcześniejszych modeli w tym 2S19 Msta-S, ale przede wszystkim ma wprowadzić zupełnie nową jakość w licznych wojskach artyleryjskich. Posiada bezzałogową wieżę wyposażoną w nową armatę 2A88 kalibru 152 mm (rozwinięcie 2A86) z systemem zautomatyzowanego ładowania amunicji o szybkostrzelności 10 strz./min. Zapewnić ma to m.in. nowatorski system chłodzenia lufy (opracowany również przez CNII Buriewiestnik) czy przede wszystkim pełna automatyzacja procesu strzału uzyskana dzięki specjalnym mechanizmom umieszczonym w tzw. module bojowym. Uzbrojeniem dodatkowym jest zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (ZSMU) 65S21 wyposażony w 12,7 mm wkm Kord z dzienno-nocną głowicą optoelektroniczną, która zdaniem wielu specjalistów umożliwia strzelanie z haubicy ogniem na wprost.

Lekka, pojedyncza lufa, wykonana została ze stali o podwyższonej jakości, jest wydłużona (najprawdopodobniej do 54 kalibrów), ale o skróconym hamulcu wylotowym w stosunku do wersji dwulufowej. Docelowa konstrukcja lufy ma mieć chromowany przewód co zwiększy jej trwałość oraz poprawi donośność. Zaopatrzono ją w klasyczny, pięcioszczelinowy hamulec wylotowy i przedmuchiwacz oraz cztery symetryczne, krótkie oporopowrotniki. Można z niej prowadzić ogień wieloma typami amunicji a mianowicie standardową amunicją odłamkowo-burzącą, dymną, oświetlającą, specjalną jądrową czy precyzyjną (korygowaną z wykorzystaniem satelitarnego systemu pozycjonowania GLONASS lub naprowadzaną na podświetlony cel przez wiązkę laserową  typu 9K25 Krasnopol-2).  

Reklama

Komentarze

    Reklama