Siły zbrojne

Rosja: dostawy zmodernizowanych Gradów od 2021 roku

Rosyjski BM-21 Grad - zdjęcie poglądowe. Fot. Владислав Фальшивомонетчи/CC BY-SA 3.0
Rosyjski BM-21 Grad - zdjęcie poglądowe. Fot. Владислав Фальшивомонетчи/CC BY-SA 3.0

Jak donoszą rosyjskie media, w przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie dostaw zmodernizowanych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad-M dla rosyjskiej armii. Systemy te stanowią modernizację BM-21 Grad, które mają być doprowadzone do standardu zbliżonego do najnowszych 9A53-G Tornado-G.

Nieujawnione źródła w rosyjskim resorcie obrony poinformowały, że w 2021 roku rosyjscy artylerzyści mają odebrać pierwszy zmodernizowany system BM-21 Grad. Zmodernizowane wyrzutnie mają był w pełni ucyfrowione, zautomatyzowane i zintegrowane z nowoczesnym, skomputeryzowanym systemem kierowania ogniem oraz zamkniętym systemem transmisji danych. W wyniku tych prac stare rosyjskie Grady mają osiągnąć poziom porównywalny z prowadzanymi w ostatnich latach do służby liniowej najnowszymi Tornado-G.

Dotychczas program modernizacji rosyjskiej artylerii rakietowej zakładał częściową modernizację eksploatowanych systemów do najnowszych standardów, a także częściowo ich produkcję od zera. Obecne działania wskazują na postawienie na bardziej ekonomiczne rozwiązanie w relacji koszt-efekt, w postaci modernizowania istniejących systemów z maksymalnym skupieniem na podwyższeniu ich zdolności bojowych. Według dostępnych informacji rosyjskie wojska lądowe eksploatują obecnie w służbie liniowej około 500 systemów BM-21 Grad, a także dysponują licznymi zmagazynowanymi zapasami mobilizacyjnymi.

W rosyjskiej armii trwa obecnie proces modernizacji posiadanych rakietowych systemów artyleryjskich BM-21 Grad, BM-27 Uragan i BM-30 Smiersz odpowiednio do standardów 9A53-G Tornado-G, 9A53-U Tornado-U i 9A53-S Tornado-S, część z nich jest produkowanych na nowo. Pierwsze z wymienionych typów trafiają do pododdziałów artylerii rakietowej na szczeblu pułków i brygad, a pozostałe dwa na szczeblu dywizji i armii. Systemy te są sukcesywnie dostarczane do kolejnych jednostek rakietowych na terenie całej Federacji Rosyjskiej.

image
Reklama

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.