- Wiadomości
Rosja: czołgi T-72 i T-90 zmodernizowane po doświadczeniach z Ukrainy
Rosyjski zakład Uralwagonzawod ogłosił przekazanie rosyjskiej armii kolejnej partii zmodernizowanych czołgów T-72B3M oraz T-90M, które cechują się większą liczbą modułów pancerza reaktywnego (ERA). Wskazuje to na wdrożone do produkcji czołgów zmiany oparte o rosyjskie wnioski z wojny na Ukrainie.

Jak widzimy na poniższym nagraniu, dostarczane do armii czołgi charakteryzują się znacznie większą niż zazwyczaj liczbą modułów wybuchowego pancerza reaktywnego Kontakt-1/5. Został on dodany m.in. na strop wieży oraz tył kadłuba co ma w założeniach znacząco zwiększyć odporność pojazdów na głowice kumulacyjne stosowane w różnego typu dronach kamikaze czy granatnikach przeciwpancernych.
„Regularna realizacja kontraktów na remonty i głęboką modernizację czołgów T-72B w celu doprowadzenia ich do typu T-72B3M, głęboka modernizacja czołgów T-80BW do poziomu T-80BWM oraz produkcja czołgów T-90M od podstaw mówi nie tylko o sprawności systemu produkcyjnego Uralwagonzawod, ale także o kwalifikacjach i pełnej poświęcenia pracy wszystkich pracowników Koncernu UVZ" – dodano w komunikacie.
Zobacz też
T-72B3M to najnowsza modernizacja czołgów T-72 znajdujących się w rosyjskiej armii opracowana jako wariant rozwojowy modelu T-72B3. Uzbrojenie główne pozostało to samo i stanowi je gładkolufowa armata 2A46M-5 kal. 125 mm mogąca strzelać w tej wersji czołgu zmodernizowanymi przeciwpancernymi pociskami kierowanymi 9K119M Refleks-M. Sprzężony z armatą pozostaje uniwersalny karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm. Na stropie wieży umieszczony został wielkokalibrowy karabin maszynowy NSWT kal. 12,7 mm.
Zobacz też
Lepszą ochronę załodze mają zapewniać dodatkowe moduły pancerza reaktywnego Relikt, umieszczone na bokach kadłuba oraz wieży. Początkowo stosowano ich montaż w "miękkich" modułach wykonanych z zasobników materiałowych, ale po doświadczeniach na Ukrainie zrezygnowano z tego pomysłu. Oprócz tego przedział silnikowy został osłonięty pancerzem prętowym. Jednostka napędowa pozostała tożsama z wersją T-72B3 i jest nią silnik wysokoprężny W-92S2F o mocy 1130 KM.
Zobacz też

Autor. Тухачевский/Wikipedia
WIDEO: Zmierzch ery czołgów? Czy zastąpią je drony? [Debata Defence24]