Reklama

Siły zbrojne

Rosja buduje trałowiec dla Kazachstanu

  • Fot. Minister for Trade and Investment The Hon Andrew Robb AO MP/Wikimedia Commons/CC 3.0
    Fot. Minister for Trade and Investment The Hon Andrew Robb AO MP/Wikimedia Commons/CC 3.0

W stoczni Sriednie-Newskij Zawod z Sankt Petersburga miała miejsce oficjalna uroczystość położenia stępki trałowca redowego proj. 10750E (numer stocz. 366) przeznaczonego dla Marynarki Wojennej Kazachstanu. 

Kontrakt na jej budowę (zawierający obcięć na druga jednostkę) został podpisany 5 lipca 2013 r. w Sankt Petersburgu podczas targów IMDS 2013.

Faktyczne rozpoczęcie budowy miało miejsce jeszcze w ubiegłym roku. W związku z czym obecnie jego kadłub, budowanymetodą infuzji próżniowej z laminatu wzmocnionego włóknem szklanym, jest już sformowany. Przekazanie jednostki odbiorcy zaplanowane jest na III kwartał 2015 r.

Trałowiec proj. 10750E bardzo różni się od zbudowanych dla WMF okrętów proj. 10750 Sapfir (NATO Lida). Poza znacznie przeprojektowaną sylwetką, duża część jego wyposażenia pochodzi z „zachodu”. I tak do napędu służyć będą dwa niemieckie silniki wysokoprężne MAN D2866 LXE40 o mocy po 280 kW, zaś wyposażenie przeciwminowe obok klasycznych trałów kontaktowych i akustycznych obejmować będzie autonomiczne pojazdy podwodne ECA Alister i zdalnie sterowane ECA K-Ster w wersji służącej do identyfikacji min jak i przeznaczonej do ich niszczenia.

(AN)

 

Reklama

Komentarze (2)

  1. Patriota

    Nawet śródlądowy Kazachstan wprowadza nowe jednostki do swojej marynarki wojennej a w Polsce stratedzy zapewne planuje teraz zakup bojowych kajaków w 2018 roku ...

  2. Roman

    Jak widać nowy wyścig zbrojeń. Tym razem na morzu Kaspijskim. Ciekawe kiedy dojdzie tam do pierwszej konfrontacji, bowiem na tym dużym śródlądowym jeziorze zaczyna się robić coraz ciaśniej. Wszystkie kraje nad nim leżące intensywnie zbroją się.

Reklama