Reklama

Siły zbrojne

Rok 2022 w ocenie Dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO

Autor. Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego

Generał broni Jürgen-Joachim von Sandrart, Dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, dokonał oceny roku 2022 i przedstawił cele na przyszłość podczas dorocznego spotkania noworocznego, które odbyło się w poniedziałek, 23 stycznia w siedzibie Dowództwa Korpusu. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz cywilnych i wojskowych ze Szczecina, województwa zachodniopomorskiego oraz całego regionu Morza Bałtyckiego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W swoim przemówieniu von Sandrart podkreślił, że rok 2022 był bezprecedensowy w historii NATO. Inwazja Rosji na Ukrainę zachwiała euroatlantycką architekturą bezpieczeństwa, niosąc za sobą daleko idące konsekwencje. „Jest to najbardziej fundamentalny atak na zasady, na których oparty jest nasz międzynarodowy porządek od wielu lat." – stwierdził Dowódca Korpusu.

Autor. Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego

Generał mówił także o jedności Sojuszników i Partnerów NATO wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę: „Sojusz pokazał niezwykłą spójność oraz zdolność do szybkiego reagowania na diametralnie zmienione środowisko bezpieczeństwa." Jednocześnie von Sandrart odniósł się z najwyższym szacunkiem do determinacji narodu ukraińskiego i jego sił zbrojnych.

Reklama
Autor. Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego
Autor. Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego
Autor. Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego

Dowódca przypomniał, że Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni jest kluczowym elementem NATO-wskiej strategii odstraszania, jeśli chodzi o siły lądowe w regionie Morza Bałtyckiego, pełniąc funkcję Regionalnego Dowództwa Komponentu Lądowego dla Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. „Patrzymy na to, co przed nami, kontynuujemy naszą misję, uczestniczymy w procesie adaptacji Sojuszu i pozostajemy czujni." – podsumował von Sandrart.

Czytaj też

Korzystając z okazji, Generał wyraził wdzięczność dla Polek i Polaków, którzy masowo pomagają tysiącom ukraińskich uchodźców. Podziękował również miastu Szczecin i jego mieszkańcom za gościnność, którą od ponad dwudziestu lat okazują służącym tu żołnierzom Korpusu.

Komunikat prasowy Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego

Reklama

Komentarze (1)

  1. Krzysztof33

    Warto podkreślić, że Polska wspólnie z Niemcami i Danią zaczęła tworzyć Korpus MNC N-E w roku .... 1997, a więc ciut wcześniej niż weszliśmy do NATO. Wtedy pracowała międzynarodowa grupa robocza do spraw utworzenia Korpusu. Miałem przyjemność współpracować z oficerami Niemiec i Danii jako szef (cywil) jednej z podgrup roboczych. - to byli świetni fachowcy i fajni ludzie.

Reklama