Siły zbrojne

Rheinmetall dostarczy dla Bundeswehry tysiące ciężarówek

Fot. Rheinmetall
Fot. Rheinmetall

Koncern Rheinmetall podpisał umowę z niemieckim Federalnym Urządęm ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Technicznego Bundeswehry (BAAINBw) na dostawę czterech tysięcy samochodów ciężarowych wysokiej mobilności Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV). Łączna wartość kontraktu szacowana jest na 2 mld Euro.

O podpisaniu kontraktu poinformował 18 czerwca 2020 roku Rheinmetall Defence. Według oficjalnego komunikatu umowa przewiduje dostawę, w latach 2021-2027, łącznie 4 tys. ciężarówek wysokiej mobilności RMMV HX 2, zarówno w wersji opancerzonej jak i nieopancerzonej. Dostawy sprzętu mają odbywać się w kilku transzach. Łączną wartość kontraktu oszacowano na 2 mld euro. 

Pierwsza transza nowych pojazdów RMMV HX 2 ma trafić do Bundeswehry już na początku przyszłego roku. Na początek Rheinmetall dostarczy 540 pojazdów, z czego 230 będzie posiadało opancerzoną kabinę kierowcy.  Szacuje się, że wartość pierwszej transzy wynosi ok. 348 mln euro. 

Wymiana przez Bundeswehrę użytkowanych do tej pory ciężarówek z rodziny MAN KAT1 związana jest z przygotowywaniem się przez Niemcy do objęcia dowództwa nad siłami natychmiastowego reagowania NATO (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF). Dowództwo oraz ramowe siły szpicy NATO ulegają zmianie co roku. Obecnie na czele dyżuru stoją Polacy, natomiast Niemcy wiodącą rolę przejmą od 1 stycznia 2023 roku. Zgodnie z założeniem pododdziały VJTF mają być zdolne do działania w ciągu 48-72 godzin od zaistnienia zagrożenia oraz być zdolne do szybkiego przerzutu w promieniu do 8 tys. km od Brukseli. Siły VJTF muszą również posiadać zdolności do prowadzenia samodzielnych działań w terenie przez 30 dni, aż do czasu wysłania większych sił NATO. W związku z tym wymiana parku samochodów ciężarowych ma pomóc niemieckiej armii w zwiększeniu mobilności i zdolności przerzutu jednostek, w tym sił pancernych. 

Rodzina pojazdów HX2 składa się z ciężarówek różnej wielkości (wersja 4x4, 6x6, 8x8 oraz 10x10), przystosowanych do pełnienia rozmaitych funkcji - od ciężkich pojazdów transportowych i ewakuacyjnych, poprzez cysterny i nośniki rozmaitych systemów wyposażenia, w tym wyrzutni rakiet. Samochody powszechnie chwalone są za duże możliwości transportowe oraz mobilność. Prawdopodobnie, w ramach nowej umowy, niemieckie wojska logistyczne otrzymają pojazdy w układzie 8x8. 

Warto zaznaczyć, iż samochody RMMV dostarczane są dla niemieckiej armii już od 2017 roku, kiedy Rheinmetall podpisał podobną 7-letnią umowę ramową. Do dzisiaj przekazano już 1250 z 2271 zmówionych wówczas pojazdów. Ciężarówki RMMV oprócz armii niemieckiej są w eksploatacji również w siłach zbrojnych Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii i Dania, a Norwegia i Szwecja oczekują na pierwsze dostawy.

Komentarze