Siły zbrojne

Rekordowy lot samolotu hybrydowego AW609

Samolot hybrydowy AW609 TiltRotor pobił rekord czasu przelotu na dystansie 1000 km. Mogąca startować i lądować pionowo maszyna pokonała odległość 1161 km pomiędzy zakładami spółki Finmeccanica-AgustaWestland w Yeovil w południowo-zachodniej Anglii, a Cascina Costa pod Mediolanem we Włoszech w czasie 2 godzin 18 minut. 

Samolot hybrydowy AW609 TiltRotor pobił rekord szybkości przelotu na odległości 1000 km. Mogąca startować i lądować pionowo maszyna pokonała dystans 1161 km pomiędzy zakładami Finmeccanica-AgustaWestland w Yeovil w południowo-zachodniej Anglii, a Cascina Costa pod Mediolanem we Włoszech w czasie 2 godzin 18 minut.

Maszyna wystartowała z Anglii pionowo, a następnie kontynuowała lot jak samolot na pułapie 8000 metrów by wylądować w północnych Włoszech. Przelot udowodnił znaczną oszczędność czasu, szacowaną przez producenta na 30 do 50% w przypadku dystansu 1000 km w stosunku do analogicznej podróży przy użyciu biz jeta, a następnie śmigłowca lub samochodu.

AW609 TiltRotor to samolot hybrydowy o konstrukcji podobnej do opracowanego dla sił zbrojnych USA V-22 Osprey. Maszyna Finnmeccanica-AgustaWestland powstała jednak głównie z myślą o rynku cywilnym. Samoloty mają być używane przede wszystkim do transportu VIP-ów, a także w przemyśle naftowym i gazowym. Pierwszym klientem wojskowym może być Włoska Armia, która planuje pozyskanie maszyny hybrydowej do szybkiego transportu wojsk i ewakuacji medycznej.

Samolot AW609 napędzają dwa silniki Pratt & Whitney Canada PT6C-67A, każdy o mocy 1447 kW, co pozwala na rozwinięcie prędkości przelotowej 482 km/h. Maszyna może przewieźć do 9 pasażerów na dystans 1390 km. AW609 ma zostać certyfikowany przez Federalną Administrację Lotnictwa w 2017 roku, a wkrótce potem pierwsze maszyny mogłyby trafić do użytkowników. 

(AH)

Komentarze