Siły zbrojne

Raptory nad Koreą. Amerykańska demonstracja siły

Fot. U.S. Air Force/Sgt. Keith Baxter
Fot. U.S. Air Force/Sgt. Keith Baxter

Cztery myśliwce 5. generacji Lockheed Martin F-22 Raptor przeleciały nad Koreą Południową w ramach demonstracji siły po wystrzeleniu przez Koreę Północną rakiety dalekiego zasięgu.

Przelot myśliwców, które stacjonują na japońskiej wyspie Okinawa, to - jak podkreśla agencja Reuters - kolejny wyraz wzmacniania przez Waszyngton swojego potencjału militarnego na południu Półwyspu Koreańskiego. Było to drugie tego rodzaju wydarzenie po listopadowym przelocie bombowca strategicznego B-52 zdolnego do przenoszenia broni nuklearnej.

Czytaj również: Myśliwce F-22 Raptor skierowane do Japonii. Odpowiedź na kryzys Tokio-Pekin

Armia USA rozmieściła też w Korei Południowej dodatkowe pociski Patriot. Trwają rozmowy na temat rozmieszczenia nowoczesnego systemu antyrakietowego THAAD. Natomiast na marzec zaplanowano koreańsko-amerykańskie manewry wojskowe. Weźmie w nich udział 28 tys. żołnierzy z USA.

Czytaj też: Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu 

Ma to być reakcja na wystrzelenie przez Pjongjang 7 lutego rakiety dalekiego zasięgu i wcześniejszej próbnej eksplozji nuklearnej, mimo ostrzeżeń ze strony wielkich mocarstw i zakazujących takich działań rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Okresowe rozmieszczanie w rejonie systemów uzbrojenia charakteryzujących się szczególnymi zdolnościami (jak myśliwce stealth F-22 czy bombowce strategiczne) ma w założeniu być dowodem na zdolność projekcji siły USA i gotowość użycia szerokiego wachlarza uzbrojenia (włącznie z systemami niedostępnymi dla sił zbrojnych Korei Płd. czy Japonii) do obrony sojuszników.

PAP - mini

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.