Reklama

Siły zbrojne

Raki na Węgrzech [FOTO]

Fot. 21. Brygada Strzelców Podhalańskich
Fot. 21. Brygada Strzelców Podhalańskich

Na Węgrzech odbywają się ćwiczenia Brave Warrior, z udziałem żołnierzy kompanijnego zgrupowania taktycznego wydzielonego przez 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich. Jego uzbrojenie stanowią m.in. moździerze samobieżne Rak.

Brave Warrior to realizowane na Węgrzech ćwiczenie, które ma w założeniu przygotowywać uczestniczące jednostki do działań w warunkach konfliktu o dużej intensywności, w środowisku wielonarodowym. Uczestniczy w nim, według informacji strony węgierskiej, około 1,5 tys. żołnierzy. Rozpoczęło się 27 maja i potrwa do 11 czerwca.

Głównym ćwiczącym jest węgierska 5. Brygada Piechoty. Oprócz niej w ćwiczenia jest też mocno zaangażowany amerykański 2 Pułk Kawalerii (na KTO Stryker), te dwie jednostki dowodzą uczestniczącymi w nim batalionowymi zgrupowaniami. W szkoleniu uczestniczą też żołnierze polskiego kompanijnego zgrupowania taktycznego ze składu 1. batalionu strzelców podhalańskich 21. BSP, a także pododdziały z należących do NATO Słowacji, Chorwacji oraz partnerskiej Ukrainy.

Strona węgierska w komunikatach podkreśla, że kluczową rolę odgrywa zgranie łączności oraz przełamanie bariery językowej. W ćwiczeniu wykorzystywany jest – w pewnym zakresie – system laserowej symulacji strzelań typu Miles.

W ćwiczeniach uczestniczą m.in. wspomniane moździerze Rak, transportery Rosomak z obrotnicami, chorwackie AMV, amerykańskie Strykery, węgierskie BTR-80A czy słowackie BVP-1. Wsparcia ćwiczącym udzielają węgierskie śmigłowce, w tym Mi-17, ale i nowe H145M.

Reklama
Reklama
image
Fot. 18. Dywizja Zmechanizowana
image
Fot. Siły Obrony Węgier
image
Fot. 21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Reklama

Komentarze

    Reklama