Reklama

Siły zbrojne

Radom Air Show 2017: Lądowe wsparcie z NATO

Podczas Radom Air Show 2017 można było zobaczyć nie tylko sprzęt lotniczy, ale również szeroką gamę uzbrojenia i pojazdów polskich  Wojsk Lądowych i jednostek sojuszniczych NATO. Duże zainteresowanie wzbudzali Brytyjczycy, Amerykanie i Rumuni reprezentującą stacjonującą w naszym kraju Batalionową Grupę Bojową NATO. 

Ze względu na mniejszą niż w latach poprzednich obecność samolotów i śmigłowców z zagranicy, co wynikało z przyspieszonego trybu organizacji tegorocznej imprezy, większa niż w ubiegłych latach była obecność sprzętu naziemnego. Oprócz licznie reprezentowanych systemów radiolokacyjnych i zestawów przeciwlotniczych można było zobaczyć czołgi Leopard 2A5 oraz PT-91 Twardy, najnowsze działa samobieżne Krab i Dana, KTO Rosomak oraz jego wersja z moździerzem Krab i wiele innych.

Radom 2017
Brytyjski pojazd rozpoznawczy Jackal - fot. J.Sabak

Na radomskim lotnisku pojawili się również wraz ze sprzętem żołnierze NATO z jednostek obecnych w Polsce w ramach Batalionowej Grupy Bojowej. Amerykanie przywieźli szeroką gamę broni ręcznej i transportery kołowe Stryker, Brytyjczycy interesujący pojazd rozpoznawczy Jackal a Rumuni zdwojone działko przeciwlotnicze GDF-003 kalibru 35 mm. 

Radom 2017
Rumuńska armata przeciwlotnicza 35 mm - fot. J.Sabak

Tradycyjnie już, największy show zrobili przedstawiciele US Army, którzy nie tylko chętnie prezentowali swój pojazd i uzbrojenie, ale również pozowali do zdjęć. W tym zakresie szczególne zainteresowanie wzbudzali oficerowie w tradycyjnych kapeluszu amerykańskiej kawalerii. 

Reklama

Komentarze (3)

 1. As

  Czy Rumuni to w Polsce to jedno działko i jego załoga, która jeździ po wszystkich odpustach?

  1. duzy

   Rumuni fajne chłopaki , sympatyczni uśmiechnięci dzieci częstują słodyczami i fundują darmową karuzelę , a tak poważnie to mają co najmniej dwie jedna ,,programowalna,, druga nie , choć przypuszczam że mają więcej...

 2. PL

  To i Rumunia ma działa przeciwlotnicze 35 mm a my co mamy..... Jeśli chodzi o OPL to nie długo Polska zostanie w tyle za wszystkimi naszymi sąsiadami bliższymi i dalszymi

 3. woznica

  Współczuję obsłudze Jackali jazdy bez dachu i szyby.

Reklama