Reklama

Siły zbrojne

Putin zniósł limit wieku rosyjskich żołnierzy

Autor. Пресс-служба Президента РФ/Wikimedia Commons/CC4.0

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę znoszącą górną granicę wieku przy zawieraniu pierwszego kontraktu na służbę w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Dokument wszedł w życie po opublikowaniu 28 maja 2022. Od tej chwili nie obowiązuje już limit 40 lat dla chętnych do służby w rosyjskiej armii. Jest to jedna z metod uzupełnienia strat poniesionych w wojnie ukraińskiej ale też radzenia sobie z niżem demograficznym.

Reklama

Czytaj też

Dotąd limity wiekowe dla kandydatów do wojska wynosiły 18-40 lat. W środę 25 maja, w maratonie trzech czytań jednego dnia ustawa została przyjęta przez rosyjski parlament i przekazana do kancelarii prezydenta Putina. Autorami projektu ustawy byli: szef Komitetu Obrony Dumy Andriej Kartapołow i jego pierwszy zastępca Andriej Krasow. Zgodnie z założeniem tej inicjatywy i uzasadnieniem ustawy, zniesienie górnej granicy wieku pozwoli przyciągnąć do służby w ramach kontraktu ochotników popularnych specjalności, przede wszystkim związanych z transportem, zabezpieczeniem medycznym, inżynierią, gastronomią, telekomunikacją, informatyką czy łącznością. Jak przekonują autorzy, są to specjalności niebojowe w których doświadczenie ma większe znaczenie niż wiek i sprawność fizyczna.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Obecnie rosyjska armia boryka się z problemami demograficznymi, ale też, a może przede wszystkim, z ogromnymi stratami ponoszonymi podczas trwającej ponad 3 miesiące krwawej operacji w Ukrainie. Chodzi nie tylko o zabitych czy wziętych do niewoli, ale również rannych, którzy przez miesiące, lata lub w ogóle nie wrócą do służby. Dlatego ministerstwo obrony wnioskowało o tego typu zmiany, pozwalające zawierać kontrakty z ochotnikami po 40 roku życia. Mogą to być zarówno obywatele Federacji Rosyjskiej jak też obcokrajowcy.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Vixa

  Specjaliści IT po czterdziestce będą wabieni do służby w wojsku?!?! Takie cyrki tylko u putlera, ha, ha, ha.....

  1. Czytelnik D24

   Ci przyjechali do Polski instalować się w firmach i szpiegować.

  2. DІM

   Instalować się będą ale chyba w jakichś januszexach obsługujących księgowość zakładu wodociągów i kanalizacji w Muchosrańsku Górnym. Znajomy ze studiów pracuje w gdańskim oddziale francuskieg korpo jako podwykonawca Nokii gdzie pisze software na urządzenia telekom. Mówił mi, że jeszcze przed walentynkami wszyscy "wschodniojęzyczni" pracownicy (Białorusini, Rosjanie, Ukraińcy) zostali wezwani z home office na "pilne spotkanie" do biura. Na miejscu zabrano im firmowe laptopy i zaproponowano przeniesienie na "benchwarmer" albo do projektów gdzie zwykle wrzuca się praktykantów. Dwa tygodnie później już było wiadomo o co chodzi. Państwa i wywiady na zachodzie dbają o swoje biznesy, tylko u nas jest przyzwolenie na chlew.

 2. Niedzielny żołnierzyk, ale nie z WOT

  Tymczasem Wielka Brytania ma od dawna minimalny wiek 15 lat i 7 miesięcy i nikt się nie oburza xD Tak, wiem, na misję "pokojową" można jechać dopiero w wieku minimum 18 lat, ale nie ma co się łudzić, że nie zostaliby wykorzystani w pewnych działaniach na terenie całego NATO w razie konfliktu-pań

 3. Fantasta

  robi miejsce dla chińczyków, bo tylko oni mogą przyjść do nich, tylko nie walczyć za raszystów, tylko ich dokończyć

 4. Eee tam

  To teraz starszyzna Czukczów , Kałmuków i innych podobnych przykryje Ukraińców czapkami uszatkami

 5. Ma_XX

  emeryci na wózkach inwalidzkich też się nadają? roZZja to coraz większe dno

Reklama