Siły zbrojne

Przyszli instruktorzy WOT szkolą się na moździerzach

Fot. Anna Pesta/CSWOT
Fot. Anna Pesta/CSWOT

Żołnierze z Brygad Wojsk Obrony Terytorialnej szkolą się na toruńskim poligonie z obsługi i budowy lekkiego moździerza piechoty LMP-2017 produkowanego przez Zakłady Mechaniczne Tarnów. 

Żołnierze przejdą bardzo intensywny i szczegółowy trening pod okiem specjalistów z Centrum Szkolenia WOT, aby po egzaminie zostać instruktorem i samodzielnie nauczać obsługi broni w brygadach. Szkolenie trwa od 28 września do 2 października. Jak podaje dowództwo WOT, użycie moździerza LMP-2017 zapewnia wsparcie walczących pododdziałów przy widzialności optycznej w każdych warunkach atmosferycznych zarówno w dzień jak i w nocy. Pociski odłamkowe używane do LMP-2017, po wybuchu rozpadają się na 1500 kawałków, co daje dużą zdolność rażenia.

Podczas szkolenia w CSWOT przyszli instruktorzy zapoznają się ze specyfiką moździerza LMP-2017, z jego przeznaczeniem, budową, zasadą działania części, mechanizmów i zespołów broni. Nauczą się jak przygotowywać moździerz do strzelania, praktycznie przećwiczą pracę bojową na sprzęcie, odpowiednie nacelowanie broni, prowadzenie ognia i jego poprawianie oraz posiądą umiejętność bezpiecznego użytkowania moździerza LMP-2017, a także amunicji moździerzowej przed strzelaniem i w trakcie strzelania.

Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, dowodzone przez Komendanta płk. Krzysztofa Leszczyńskiego, jest wiodącą instytucją szkoleniową w Wojskach Obrony Terytorialnej, której głównym celem jest przygotowanie żołnierzy do realizacji zadań na stanowiskach specjalistycznych i dowódczych.

image
Reklama

Komentarze