Reklama

Siły zbrojne

Przysięga po dwunastodniowym szkoleniu podstawowym

Przysięga dzsw Olsztyn 16. DZ
Żołnierze dzsw składają przysięgę po skróconej służbie przygotowawczej
Autor. Zespół reporterki 16. DZ

12 sierpnia w Olsztynie w koszarach 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W obecności wicepremiera – ministra obrony narodowej, władz wojewódzkich i samorządowych, przełożonych, najbliższej rodziny i przyjaciół przysięgę złożyli absolwenci klas mundurowych uczestniczący w skróconym cyklu szkolenia podstawowego realizowanego w 16. Pułku Logistycznym i 9. batalionie dowodzenia.

Reklama

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:00 na placu apelowym na terenie kompleksu wojskowego przy ulicy Saperskiej w Olsztynie. Był to wyjątkowo ważny dzień dla około 80 żołnierzy absolwentów klas mundurowych, którzy ukończyli intensywne i skrócone szkolenie podstawowe oraz licznie przybyłych na tą uroczystość rodzin i przyjaciół składających przysięgę wojskową. Żołnierze wypowiedzieli rotę przysięgi, odebrali gratulacje od najbliższych a wyróżniający się w szkoleniu dostąpili zaszczytu złożenia przysięgi na sztandar jednostki wojskowej oraz otrzymali nagrody rzeczowe od ministra obrony narodowej.

Reklama
Reklama
Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.
Rota przysięgi wojskowej

Gratulacje składającym przysięgę wojskową złożył minister obrony narodowej

Czytaj też

Gratuluję i cieszę się, że postanowiliście związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim. Część z was będzie kontynuować szkolenie specjalistyczne, które zakończy się zawodową służbą wojskową. Część z was, jak wiem wybiera się na cywilne studia. Przed wami stoi otworem służba w Wojskach Obrony Terytorialnej. Jesteście już teraz żołnierzami, jesteście rezerwistami, a więc jesteście świadomi tego, jakie obowiązki spoczywają na żołnierzach. Jesteście przeszkoleni, potrafcie posługiwać się bronią, wiecie, jak należy się zachować, gdyby Ojczyzna wezwała. Oczywiście robimy wszystko, żeby takiej potrzeby nie było.
Mariusz Błaszczak, wicepremier – minister obrony narodowej
Przysięga DZSW 16. DZ
Przysięga DZSW 16. DZ
Autor. Piotr Jaszczuk Defence24

Szkolenie podstawowe

Jak informuje nas oficer prasowy por. Karol Frankowski szkolenie ochotników w 16. Dywizji Zmechanizowanej obejmowało m.in. szkolenie z bronią, musztrę oraz regulaminy wojskowe. Oficer dodaje, że po zakończonym przysięgą szkoleniu podstawowym, żołnierze mogą przejść do kolejnego etapu służby, czyli do szkolenia specjalistycznego. Szkolenie specjalistyczne trwa 11 miesięcy i połączone jest z wykonywaniem obowiązków w jednostce wojskowej. Żołnierze kilka dni temu mieli już okazję do rozmowy z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Olsztynie i część z nich złożyła już stosowną deklarację, są jednak w tej grupie także żołnierze, którzy w najbliższych miesiącach rozpoczną służbę kandydacką jako podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej.

Wyróżnienia i oklaski dla żołnierzy
Mariusz Błaszczak, wicepremier - minister obrony narodowej gratuluje żołnierzom dzsw składającym przysięgę wojskową po dwunastodniowym szkoleniu podstawowym
Autor. Piotr Jaszczuk Defence24
Równolegle trwa szkolenie w ramach cylku 28 dniowego szkolenia podstawowego. Ci żołnierze szkolą się teraz w 9. Brygadzie Kawalerii Pacnernej w Braniewie i w 20. Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej w batalionie w Morągu. Ich przysięga odbędzie się dokładnie za 16 dni w Barniewie oraz w Morągu.
por. Karol Frankowski, oficer prasowy 16. Dywizji Zmechanizowanej
Rodziny na przysiędze żołnierzy dzsw
Rodziny na przysiędze wojskowej dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w Olsztynie
Autor. Piotr Jaszczuk

Kila dni przed przysięgą odwiedziliśmy koszary przy ulicy Sapreskiej aby sprawdzić jak z bliska wygląda szkolenie podstawowe w skróconej formule oraz czym różni się dzień ochotnika od tego jaki pamiętamy z czasów, gdy w koszarach szkolono żołnierzy zasadniczej służby wojskowej. Relacja z tej wizyty ukazała się 10 sierpnia.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Darek S.

  Zaczyna się robić coraz bardziej normalnie w MON, jak Ruscy Ukraińcom łomot spuścili i większość się temu biernie przygląda. To właśnie tam udowodniono, że najważniejsze jest morale żołnierzy, a nie to czy są zawodowi, czy nie. Bo cała masa zawodowców po prostu się tam poddawała i niektóre jednostki, nie koniecznie zawodowe utrzymywały teren bardzo długo. Możliwość odbycia tego typu szkolenia powinni mieć wszyscy absolwenci szkół średnich. Dopiero po minimum 9 miesięcznym szkoleniu w formacji ochotniczej i zasadniczej SW powinniśmy przyjmować ludzi do WOT. Tak przeszkolonym ludziom jest sens płacić za ich przygody weekendowe z wojskiem.

  1. Pucin:)

   @DarekS. - zasady walki są niezmienne od tysięcy lat - niemniej jednak są nowomodni/frywoli, tzw. jak to się nie da!!!! co też pokazała obecna wojna w dowodzeniu Rosyjskim wojskami -- tzw. jastrzębie/nieopierzeni spartolili rajd na Kijów (bitwa o Charków) podczas gdy stare wygi zajęły południe Ukrainy, Donbas i Ługańsk ---- teraz Ukraińcy nie mają siły tego terenu odbić bo jawnie nie mają czym tego zrobić a USA-nie wcale się do tego nie kwapią by Ukraińcy to odbili, raczej są za zadłużaniem Ukrainy a potem im pomożemy tak by Rosja zawarła pokój separatystyczny - no w końcu wycena Ukrainy to 12 bilionów dolarów - RP jest dużo tańsza więc nas doją na sprzęcie ---- jak jest łatwo przelicytować temat - stara zasada jest jedna - morale, wyszkolenie, wyposażenie - jak coś nie gra to leżysz i kwiczysz. :)

 2. Pucin:)

  @Extern. - I na koniec (nie pamiętam sondażowni) sondaż bodajże w kwietniu br. gdy na jaw wyszły rzeźnie w Buczy , Irpieniu itd. - powtarzam wynik : 54% ankietowanych przyznała bezwzględnie opuszcza Polskę po pierwszym strzale na granicy, a w tym 39% osób zamieszkałych w miejscowościach do 100 tys mieszkańców ucieka jak najdalej może!!!!!! :) O czym tu my rozmawiamy!!!!!! :) Owszem nastawienie może się zmienić ale i raszyści jak ruszą na nas to będzie dużo gorzej niż na Ukrainie to dopiero będzie jatka, rozprawa na całego z Lachami!!!!! :)

 3. Sаilor

  Smiało, niech mnie biorą do ZSW :) :) :) Przy pierwszej nadarzającej się okazji zasymuluję atak epilepsji i zjadę Starem do rowu.

 4. Valdorе

  Ja to się cieszę, że jestem rocznik 94 i nigdy nie musiałem iść do MONu. W razie jakiejś wojny wolę pracować jako kontraktor dla tego, kto lepiej zapłaci niż ginąć za "ojczyznę", w której nigdy nie będzie mnie stać na zakup mieszkania.

  1. Mireq

   Brak słów

  2. DІM

   Chodź jeden myślący zdroworozsądkowo.

  3. Pucin:)

   @Valdore - bardzo dobre myślenie w nowoczesnym stylu USA-ński!!!!!!! - Królik Bagssss mawiał - Mój dom moją twierdzą!!!!! :0 Bronię to co jest dla mnie najcenniejsze - mój świat, moja rodzina, mój dom, moje życie tu i teraz!!!!!! :) Chwała Ukrainie!!!!! Chwała ich Obywatelom!!!! :) Jak to jest nieosiągalne dla obecnej władzy politycznej RP!!!!!!! :)

 5. Pucin:)

  W nowoczesnych armiach sprawdza się tylko jeden system - armia zawodowa - gwardia narodowa - rezerwa nazwijmy to tzw. aktywna - skład to byli żołnierze, służby mundurowe ect./ nie mylić z pospolitym ruszeniem obywateli posiadających broń - reszta to ściema polityczna!!!! Wielość form/służby to jest krów na łące a nie wojska zdolnego do walki!!!!! :)

  1. Extern.

   A znasz to powiedzenie że "wojnę zaczynają zawodowcy, ale kończą amatorzy"? Nieźle to widać w wojnie na Ukrainie gdzie po pół roku działań część zawodowa armii jest już mocno przetrzebiona. A skąd się ma brać rezerwa skoro będziemy mieli tylko armię zawodową w której rotacja jest na tyle mała że nie wypuszcza zbyt wielu byłych żołnierzy do cywila?

  2. Pucin:)

   Nie rozumiesz, że efektem szkolenia w GN są rezerwy - jakoś USA-nie nie narzekają na nie bo GN+armia zawodowa - czytaj służby mundurowe - praca z bronią przez lata w środowisku mocno poukładanym!!!!!, jest do tego wystarczająca!!!! :) no i na koniec GN jest dobrowolna ochotnicza a czym się to różni od wytworu obecnego politycznego w postaci ochotniczej służby zasadniczej????? :) Ze szkolenia WOT tez się przechodzi z automatu do tzw. aktywnej rezerwy!!!!! :) Służba w Polsce w WOT to max 6-lat można więcej ale to zgoda obydwu stron - tak też jest w USA!!!! :)

  3. Pucin:)

   A co do rotacji w armii zawodowej to nie rozśmieszaj - poczytaj statystyki z ostatnich 10 lat!!!! :0 A na Ukrainie zabrakło nie artylerzystów, czy też czołgistów ale piechociarzy a to jest najmniejszy problem w wyposażeniu i wyszkoleniu!!!! Wojnę wbrew twoim twierdzeniom nie wygrywa się w powietrzu i rakietami oraz jak niektórzy twierdzą robotami/dronami a na lądzie-teren - vide zdobycze terenu FR na Ukrainie i ogromne problemy Ukrainy z przygotowaniem ofensywy wydzierającej zajęty teren!!!!! Brak piechoty i czołgów!!!! :) Zawodowi to owszem: piloci, operatorzy opl, w dużej mierze artylerzyści, dowódcy pododdziałów ect.!!!!! :)

 6. Pucin:)

  Hmmm????????? 29 dni szkolenia - a czym się to różni od WOT - GN - USA - chyba tylko nazwą!!!!!! Jak zwykle bicie piany na krótka metę a nie wykorzystanie potencjału społecznego!!!!!! :)

Reklama