Reklama

Siły zbrojne

Przysięga 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Fot. media.terytorialsi.wp.mil.pl
Fot. media.terytorialsi.wp.mil.pl

44 żołnierzy dołączyło do 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Złożyli oni w niedzielę w Gliwicach przysięgę wojskową. Większość nowych terytorialsów to uczniowie, którzy wzięli udział w szkoleniu podstawowym w ramach „Ferie z WOT”.

Jak przypomniała rzeczniczka ŚBOT Monika Ligejka, 16-dniowe szkolenie podstawowe, które mają za sobą zaprzysiężeni, to dopiero początek. Przed nimi trzy lata podnoszenia kwalifikacji. W pierwszym roku będą oni uczestniczyć w szkoleniu indywidualnym, w drugim – w specjalistycznym, a ostatni rok to tzw. szkolenie zgrywające.

Przed wami nowe wyzwania, kolejne chwile zwątpienia, wymagające szkolenia, które będą przesuwać wasze pojęcie rzeczy niemożliwych i granice wytrzymałości. Coś, co dziś przychodzi wam z trudem, będziecie wykonywać bez wysiłku. Coś, co dziś wydaje wam się niemożliwe, będzie waszym chlebem powszednim. Jestem przekonany, że wasz duch nie zostanie złamany, że wytrwacie przy postanowieniu

Pułkownik Tomasz Białas,dowódca 13. ŚBOT

 Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Powstały na początku 2017 roku. Wojska OT opierają swój potencjał na żołnierzach-ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, żołnierze mogą pogodzić życia rodzinne i zawodowe ze służbą.

Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w 2018 roku. Obecnie w województwie śląskim służy blisko 900 terytorialsów; w całej Polsce - ok. 25 tysięcy.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju jest to m.in. przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i zwalczanie ich skutków oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT ma być wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić ma siłę wiodącą.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama