Siły zbrojne

Przelot rosyjskich bombowców koło polskiej platformy wiertniczej [WIDEO]

Su-24 / Fot. Alexander Mishin (CC BY-SA 3.0)
Su-24 / Fot. Alexander Mishin (CC BY-SA 3.0)

Dwa rosyjskie bombowce Su-24 przeleciały nieopodal polskiej platformy wiertniczej koło 80 km od Władysławowa. Do zdarzenia doszło 26 października bieżącego roku około godziny 15.00 i zostało ono sfilmowane przez pracowników platformy - poinformował Mariusz Marszałkowski z Biznes Alert.

Przelot nastąpił prawdopodobnie obok platformy wydobywczej ropy naftowej B8 należącej do Lotos Petrobaltic. Rosyjskie samoloty zostały wykryte przez polski dozór przestrzeni powietrznej i wiadomo, że wystartowały z 72. bazy w Czkałowsku, w obwodzie kaliningradzkim. Obecnie stacjonują w niej właśnie Su-24M i Su-27, przy czym na nagraniu wyraźnie widać, że mamy do czynienia z Su-24.

Rosyjskie samoloty przeszły obok platformy wiertniczej na małej wysokości, nie stworzyły jednak fizycznego zagrożenia a ich obecność nad tamtym akwenem, będącym Rejonem Informacji Powietrznej (FIR) Kaliningrad, była  w pełni zgodne z prawem, mimo że platforma stoi w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej - brzmi stanowisko polskich władz.

Reklama
Reklama

Rosyjskie samoloty znane są z wykonywania niskich przejść w pobliżu np. okrętów Sojuszu Północnoatlantyckiego nad Bałtykiem i nad Morzem Czarnym. Zazwyczaj jest to forma demonstracji siły wobec jednostek, które zdaniem Rosjan pojawiły się zbyt blisko ich granic albo w inny sposób naruszały ich interesy. Tym razem demonstracja mogła być związana np. z wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej.

Bombowce Su-24 służbę rozpoczęły w Związku Sowieckim jeszcze w latach 70. i były produkowane do początku lat 90. Obecnie w rosyjskiej służbie pozostaje jeszcze prawie 300 tych samolotów.

Komentarze