Reklama

Siły zbrojne

Przelot rosyjskich bombowców koło polskiej platformy wiertniczej [WIDEO]

Su-24 / Fot. Alexander Mishin (CC BY-SA 3.0)
Su-24 / Fot. Alexander Mishin (CC BY-SA 3.0)

Dwa rosyjskie bombowce Su-24 przeleciały nieopodal polskiej platformy wiertniczej koło 80 km od Władysławowa. Do zdarzenia doszło 26 października bieżącego roku około godziny 15.00 i zostało ono sfilmowane przez pracowników platformy - poinformował Mariusz Marszałkowski z Biznes Alert.

Przelot nastąpił prawdopodobnie obok platformy wydobywczej ropy naftowej B8 należącej do Lotos Petrobaltic. Rosyjskie samoloty zostały wykryte przez polski dozór przestrzeni powietrznej i wiadomo, że wystartowały z 72. bazy w Czkałowsku, w obwodzie kaliningradzkim. Obecnie stacjonują w niej właśnie Su-24M i Su-27, przy czym na nagraniu wyraźnie widać, że mamy do czynienia z Su-24.

Rosyjskie samoloty przeszły obok platformy wiertniczej na małej wysokości, nie stworzyły jednak fizycznego zagrożenia a ich obecność nad tamtym akwenem, będącym Rejonem Informacji Powietrznej (FIR) Kaliningrad, była  w pełni zgodne z prawem, mimo że platforma stoi w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej - brzmi stanowisko polskich władz.

Reklama
Reklama

Rosyjskie samoloty znane są z wykonywania niskich przejść w pobliżu np. okrętów Sojuszu Północnoatlantyckiego nad Bałtykiem i nad Morzem Czarnym. Zazwyczaj jest to forma demonstracji siły wobec jednostek, które zdaniem Rosjan pojawiły się zbyt blisko ich granic albo w inny sposób naruszały ich interesy. Tym razem demonstracja mogła być związana np. z wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej.

Bombowce Su-24 służbę rozpoczęły w Związku Sowieckim jeszcze w latach 70. i były produkowane do początku lat 90. Obecnie w rosyjskiej służbie pozostaje jeszcze prawie 300 tych samolotów.

Reklama

Komentarze (47)

 1. koniec i kropka

  No dozór wykrył i co? i gdzie para dyżurna? gdzie jakakolwiek reakcja? -aaaa nie ma bo nie byli gotowi i zanim by dolecieli to już byłoby po wszystkim - albo nie dałyby rady wrócić bo im skończyłoby się paliwo - i taka jest prawda - jak trzeba szybko dolecieć na miejsce na małej wysokości to okazuje się że F16 się do tego nie nadaje bo ma zbyt mały zbiornik i za duużo pali - fakty to fakty- f35 nie dogonił tu-160 ; f22 nie dogoniły tu-22, i to są realne fakty a nie baje wiadomego towarzystwa

  1. nauczyciele powinni zarabiać więcej by nayczyć czytać ze zrozumieniem

   w odpowiedzi na Twoje pytanie cytat z artykułu - "Rosyjskie samoloty przeszły obok platformy wiertniczej na małej wysokości, nie stworzyły jednak fizycznego zagrożenia a ich obecność nad tamtym akwenem, będącym Rejonem Informacji Powietrznej (FIR) Kaliningrad, była w pełni zgodne z prawem"

  2. Davien

   Niezłe brednie biedny zakompleksiony trollu:) Tyle ze taki F-22 dogania Tu-22M nawet nie właczajac dopalaczy a Rosyjski samolot własnie pali sobie silniki:)) A F-35 spokojnie dogania Tu-160 chyba ze rusek zaczyna uciekac na dopalaczach ale wtedy sam spada z braku paliwa. Zasięg bojowy Su-24 jest mniejszy niz F-16 wiec powodzenia w zaliczaniu gleby suczkami.

 2. Lerry Brian

  Rosyjscy piloci są szkoleni do latania na niskich wysokościach. Na małej wysokości nie możesz być zauważony przez radary i nie możesz zostać zestrzelony przez pociski. Odbywa się to cały czas i twój statek nie ma z tym nic wspólnego.

  1. 44

   Nie możesz zostać zestrzelony? Kamieniem bym dorzucił a co dopiero piratem.

  2. vipmig

   Lerry Brian poczytaj jak to vietnamscy rolnicy strzelali do A-6 Intruder z kałacha podczas wojny vietnamskiej

  3. ito

   "nie możesz zostać zestrzelony?"- hm. Słyszałem głównie o takich, co to nie mogą zatonąć. Z tego co wiem większość ich wraków to nawet znaleziono.

 3. Funklub Daviena i GB

  A czy pracownicy tej platformy, przerazeni chcą wrócić na brzeg podobnie jak jednego niszczyciela AB?

  1. Konrad

   Rety, ile jeszcze lat będziecie wałkować tego fake newsa.

  2. W3-PL

   Spoko , to fanklub Rosiji

  3. Przecież oni tym się brandzlują codziennie. Taki tępy naród...

 4. Mig

  Pokażcie w lepszej rozdzielczości . Powątpiewam czy to su 24. Te same którymi dysponuje Ukraina. A może to su 27 . Takie filmy to jak oglądanie o rzekomym ufo.....

  1. To wyślij tam ekipę filmową. Nie ma żadnej wolnej, bo wszystkie w Donbasie?

 5. stary człowiek i może

  Wszyscy tutaj dywagują o konflikcie z Rosją, a w tym samym czasie lepszy sort świetnie się bawi rozdzielając między sobą państwowe spółki i nikomu to nie przeszkadza. Ciemny lud będzie bezrefleksyjnie ginął za nową kastę milionerów. Żałosne....

  1. Olgino

   Wy doprowadziliście do tego że wobec Rosji byliśmy bezbronni.

  2. Grzegorz

   A co myślisz, że za rzadow Tuska było inaczej? Stanowiska w spółkach skarbu państwa były obsadzane przez ludzi PO.

  3. Big Jim

   wciąż jesteśmy...

 6. "cudownie"...

  Wysyp oszołomów i pomysły, aby zestrzelić ten samolot. Takie przeloty odbywały się wielokrotnie, są zgodne z prawem, co zresztą wskazano w tekście. Czyli bez względu na treść, grupa którą określiłem wyżej pluje na naszego są siada czyli FR. Dlaczego zaistniała "afera" ? powód banalny, zdjęcie tych samolotów i pytanie jednego z forów internetowych do MON o to zdarzenie. Ciekawe, na tym forum taka rusofobiczna afera związana z tym zdarzeniem, w sumie retoryczne pytanie zahaczające o Bydgoszcz i mniejszości narodowe.

  1. UtoYY9

   Chyba to logiczne, a co mają udawać że deszcz pada? Antypolonizm w rosji, a szczególnie tej putinowskiej wylewa się poza ich granicę. Oculum pro oculo, dentem pro dente.

  2. a

   Oj mylisz się generalnie to oni nie wiedzą co to Polska, a informacje o Polsce to tak między Mali a Górną Woltą, zresztą w Pribałtyce też maja blade pojęcie co to Polska i gdzie ona leży.

  3. to coś słabo :)

   To skazani na Sputnika i jedyne ruskie media Putina (bo wolnych nie ma, już wycięto) ruskie społeczeństwo które ogląda na co dzień te wszystkie szkalujące Polskę paszkwile nic nie wie o Polsce?? Cały ruski propagandowy misterny plan idzie na marne?? :)

 7. prawda, panie marszałku?

  No i po co nam zwiększone nakłady na obronę granic, skoro już tam - co widać - latają wojskowe samoloty?

 8. Niuniu

  Serce jest zielone. - wprawdzie nie wszystko z twojej wypowiedzi zrozumiałem niemniej wydaje się, że twierdzisz o możliwości użycia tego typu samolotów w strefach walk pozbawionych "baniek" anyty dostępowych. Czyli idealnie nadające się do walk w polskiej przestrzeni powietrznej. A Pan "stary..." widzi niestety tylko czubek góry lodowej. Na przykład "nowy ład" poza tysiącami zmian w polskim systemie podatkowym przewiduje również zwolnienie ZUS-u z konieczności dokonywania zakupów i zlecania usług w trybie przetargowym, Teraz ta wielka instytucja państwowa bedzie mogła wydawać pieniądze emertów w sposób zupełnie dowolny - poza wszelką kontrolą. A to tylko jeden z wielu przykładów.

 9. Ass

  Jakieś 30 lat temu mądry człowiek w radiu powiedział, że Rosjanie nie celują w Polskę, bo płaci haracz za gaz, ale skoro nie chce płacić więcej za gaz to zapłaci za obronę 10 razy tyle.

  1. zdrowy_rozsądek

   Nie chcesz płacić za swoją armię, będziesz płacić za inną. Kto to powiedział i kiedy?

  2. Gruszwik

   Płacąc za gaz dawaliśmy im kasę na zbrojenia. Teraz niech inni ich finansują.

 10. afgan

  mogli tam latac, to sobie latali. Nie naruszyli zadnych ustalen tudziez przepisow, urazili jedynie polska za dolary kupiona mentalnosc. PS. Jesli macie ogrzewania gazowe, mam nadzieje ze zamykacie sobie kurek, aby sie ruskim gazem nie ogrzewac (bo ten uzaleznia)

  1. W3-PL

   Ja na gazie, bystro, po fotolajk. Ocieplenie klimatu, Gaz niech puszcza car, z dupy, Bo klient na wyspie rajskiej Polski emigracji ucieka od grzania gazem.

 11. a

  No to pękaj? rozumiem zazdrościsz polskim pilotom umiejętności

  1. Eter

   Lot nad nieuzbrojoną platformą to żadne osiągniecie. No może poza tym że na niesprawnym zabytku techniki.

 12. da się zrozumieć

  Wyjaśniam. Na świetnych rosyjskich radarach niespodziewanie pojawił się duży niezidentyfikowany obiekt morski (nasza platforma) więc wysłali parę Su-24 celem sprawdzenia niezidentyfikowanego obiektu. Lecieli nisko, ponieważ świetne rosyjskie gogle lotnicze z Su-24 i oszklenia kabin tychże samolotów umożliwiają bezbłędną identyfikację obcego obiektu z odległości już nawet nie większej niż 100-150 metrów.

  1. Mylisz się. Rosyjscy piloci są szkoleni do latania na niskich wysokościach. Na małej wysokości nie możesz być zauważony przez radary i nie możesz zostać zestrzelony przez pociski. Odbywa się to cały czas i twój statek nie ma z tym nic wspólnego.

  2. Eter

   Rosjanie nie moga zrobić nic poza przelotami. Ci piloci bazujący w Kaliningradzie to biedni desperaci bez żadnych szans na przeżycie. Dlatego ich uzbrojenie to samoloty z lat 70 które zagrozić mogą wyłącznie niskim przelotem i ewentualnie atakiem kamikadze.

 13. Niuniu

  Na pewno nie są to F35. Ale mają niezły udźwig, w Syrii z powodzeniem uzywają też broni kierowanej - precyzyjnej a ilość wykonywanych tam misji bojowych jest naprawdę imponująca. Jest ich sporo, są przeszkoleni piloci. Niskie koszty eksploatacji. A jak widać na filmie dolatując do platformy leciały naprawdę nisko. Reasumując nie ma się z czego śmiać. Jeśli nie zniszczy się tych samolotów na lotnisku to będą poważnym zagrożeniem. A samolty te mogą przenosić również taktyczną broń jądrową. Co do spadania to ostatnio przypomnę spadł prototyp zmodernizowanego amerykańskiego F18, w Indiach francuski Mirage 2000 a w Chinach najnowszy J10. Spadają z powodów technicznych lub błedów pilota samoloty wszystkich Państw. Rosyjskie, amerykańskie czy nawet polskie. Oczywiście przelot rosyjskich bombowców na niskiej wysokości w pobliżu polskiej platformy na Bałtyku jest zjawiskiem ekscytującym. Ale jak mówi oficjalny komunikat polskich służb - nie ma wtym nic niepokojącego. I niech tak zostanie.

  1. Resurs Rosjan nie dotyczy?

  2. Serce jest zielone.

   Taktyka i sposób użycia tych samolotów Syrii, dowodzi bardziej tego, że mozna ich używac jedynie w strefach wolnych od opl. Konfrinataja z nowoczesnym systemem anty nie wymaga komentarza.

  3. Eter

   Ruskie latające zabytki o zerowych możliwościach. Jedyne niebezpieczeństwo jakie powodują wynika z wiecznie wydłużonych resursów i niskiej kultury technicznej.

 14. AA

  Przelot rupieci chyba aby pokazać że tam jeszcze coś lata

  1. Geo

   Tak jak amerykańscy marynarze z Cook, cieszyli się ze mogą obejrzeć te Su o których popowiadali im dziadkowie.

  2. i wyjaśnione

   To niebywała okazja była uwiecznić taki zabytek na telefonie Nawet wyłączyli silniki by nagrać bez hałasu a ruskie doszły do wniosku, że ich samolot generuje tajemnicze pole co wyłącza niszczyciele :)

  3. Mig

   Wystarczy pooglądać polskie lotniska

 15. Prawie z Socho

  Tylko Turcja ma na tyle broni i odwagi, aby raz na jakiś czas posłać Rosyjską maszynę na ziemie i dlatego z nimi Rosja rozmawia. Reszta to zestresowany kurnik

  1. qwert

   Nie tyle raz na jakiś czas, ale tylko raz i więcej się to nie powtórzyło

  2. Kapitan B.

   Wystarczyo raz, żeby ruski zrozumiał. Ale jakby na to nie patrzeć, turek oszczędnie gospodaruje szacunkiem dla ruska - sprzedał ukaińcom drony i przygląda się jak ci walą w ruskią technikę w Donbasie.

 16. Dobromir

  Z lotniska wyleciały cztery Su. Do platformy doleciały dwa. Na lotnisko wrócił jeden.

  1. Zlymir

   Było was czterech 2 matka oddała, 1 zjadłeś,ostales się tylko ty geniuszu

  2. Fan desantu z Pn koreańskich An2

   A przeczytałeś o tym na Sputniku, nie ma co erudyta z RT.

  3. Melworn

   Ha, ha, w punkt. Ślę serdeczności.

 17. j

  Wyślijmy do patrolowania wokół tej platformy wiertniczej Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy (taka szpilka do tych co twierdzą że na jakiego grzyba nam te fregaty i lepiej skupić się na NDR-ch) ;)

  1. czarny militarysta

   Ja bym tam zainstalował mobilne ołtarze. Tylko one w towarzystwie ministrantów dają odpowiednią siłę rażenia

 18. KPPL

  Dwóch marynarzy z Piorunami w widocznym miejscu i by im przeszło. W Gruzji takie jak te od Gromów też spadały lub docierały na lotnisko w wersji " do złomowania". Prawda jest taka, że jeszcze dziś na szczycie NATO nasz minister powinien poprosić o "próbny" rejs norweskiej, duńskiej i niemieckiej fregaty w towatzystwie jedynego niszczyciela klasy A.Burke.

  1. bc

   Prawo morskie...

  2. Wawiak

   Może NDR powinien ponownie przejechać się na Hiumę?

 19. say69mat

  @defence24.pl: Przelot rosyjskich bombowców koło polskiej platformy wiertniczej ... Hmmm 250 Brabramsów być może powstrzyma nielegalną migrację z terytorium B-rusi. Trudno jednak spodziewać się, że rzeczone Brabramsy powstrzymają przeloty niezbyt przyjaznych nam samolotów nad morskimi instalacjami offshore. Równie trudno się spodziewać, aby rzeczone Brabramsy przetrwały saturacyjny atak dronów, efektorów artylerii rakietowej, pocisków manewrujących, taktycznych pocisków balistycznych. Skierowany na garnizony SZRP dyslokowane na północno-wschodniej ścianie Polski. Przecież jeżeli FR zdecyduje się na atak na nasz kraj, będzie to element totalnej rozgrywki militarnej realizowanej na frontach Pacyfiku i Atlantyku. A w tego typu rozgrywce 250 Brabramsów Prezesa to wisienka na torcie problemów ... smacznego ;))) Ps. Na ile konflikt ideologiczny pomiędzy UE a Rządem RP, jest konsekwencją wojny hybrydowej, rozgrywanej na poziomie operacji psycho-społecznym???

  1. Anty 50 C-cali przed 500+

   Na ile te Szalone Iwany to konsekwencja SZEROKIEJ inwazji auta "elektrycznego", w takiej W Brytanii za 9 lat NIE KUPISZ nowego benyniaka, diesla ANI tyle!? Abrams, ten od "wietnamizowania" wojny sprzed roku moich urodzin, optuje za wycofaniem wojsk USA-----a w traumie wspominania jak mantra wraca "mortars fire". Na filmach "partyzant" pcha do lufiska granat ----10 -cioma palcami. Czyli to nie LM-60 milimetry. Nie o dawnych czasach, ale o wojowaniu w "bagnisto-lesistym" terenie i STRATACH wojsk specjalnych - azerskich - masz na tacy nie dawno, Tu na Forum. A wojowali przeciw Iskanderom, Smierszom,, Pancyrom, Torom...A propo okolic gniazda 15-tej brygady. Czy dostawy drona zdolnego nie tylko do obserwacji w podczerwieni ( a nie Wzrokowej!) ale i do atakowania bombami haubicy schowanej za parawanem zieleni - to NIC? Przed Abramsami na DZISIAJ mamy te drony, w sporej liczbie, jak zintergrowane z Topazen, TESTOWANE w Afganistanie z Danami. I mamy RAKI.

 20. z duszą na ramieniu

  Kuzniecova szukają pewnie

 21. yaro

  "Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że wysłało do Gazpromu pismo z prośbą o obniżenie ceny dostarczanego do Polski gazu, uzasadniając wniosek bezprecedensowym skokiem na europejskim rynku hurtowym. „28 października spółka złożyła do PAO Gazprom i OOO Gazprom Export pismo modyfikujące wniosek o renegocjację ceny kontraktowej gazu dostarczanego przez Gazprom na podstawie kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 września 1996 r. („Kontrakt Jamalski”), w kierunku jej obniżenia, poprzez wskazanie daty 1 listopada 2021 r. jako nowej daty wejścia w życie żądanej renegocjacji w ramach ww. wniosku, z jednoczesnym zastrzeżeniem możliwości traktowania ww. pisma jako odrębnego wniosku o renegocjację ceny kontraktowej w rozumieniu Kontraktu Jamalskiego” ---- jak myślicie obniżą ?

  1. Eter

   A chcą sprzedawać skoro niczego innego nie produkują.

  2. ruski stek bzdur...

   Oby nie... szybciej zdywersyfikujemy i nam na dłuższą metę lepiej to wyjdzie.

  3. Fan desantu z Pn koreańskich An2

   jeśli chcą sprzedawać gaz do Polski po 2022 to obniżą, co do reszty napisz jakie dostałeś wytyczne w Olgino, bo po nich będzie można wnioskować jak zachowa się Gazprom.

 22. rex

  szkoda pilotów , obydwa samoloty wpadły do morza chwilę po wykonaniu nagrania...

 23. Sarmata

  No i co takiego się stało? Według Biura Bezpieczenstwa Narodowego Rosjanie zrobili to legalnie. To dlaczego niektórzy na tym forum chcieli by z tego powodu strzelac? Bo ktoś wykonuje legalne czynnosci? Ta platforma prywatnej firmy jest na międzynarodowych wodach. Lotos jest spółką giełdową.

 24. codybancks

  czas ustawić samodzielną baterię opl i w razie kolejnych prób zestrzelić toto !!!!

  1. Co dalej ? Są to wody neutralne.

 25. ®

  Jest jakaś ruska platformy na Bałtyku żeby nasze f16 mogło sobie polatać?

  1. gugluk

   Chyba ze śmieciami :)

  2. Eter

   Macie coś lepszego niż polskie f-16 na stanie w Rosji? No właśnie. Tylko su-kamikadze.

  3. Wydałeś ostatnie pieniądze na kupno złomu F-35. Nie masz pieniędzy na wszystko inne.

Reklama